Görüş Bildir

Kürtçeye teşvik

Kürtçeye teşvik

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), 5-6-7 ve 8’inci sınıflar için seçmeli dersler arasında yer alan Kurmanci ve Zazaki'nin seçilmesi için çağrıda bulunarak, “Kürtçe Hikaye Yazma Yarışması” düzenleyeceğini ve başarılı olan 100 öğrenciye tablet hediye edileceğini açıkladı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve İHD Diyarbakır Şubesi, seçmeli dersler arasında bulunan Kürtçenin seçilmesi için ailelere çağrıda bulunurken,  “Kürtçe Hikaye Yazma Yarışması” düzenleyeceğini ve başarılı olan 100 öğrenciye tablet hediye edileceğini açıklandı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Kürtçe seçmeli dersler için ailelere çağrı yaptı. DTSO açıklamasında, ders seçiminin 21 Ocak'a kadar süreceği belirtilerek, "Kürtçenin orta öğretimde seçmeli ders olarak okutulması yeterli olmamakla birlikte çocuklarımızın kendi ana dillerinde eğitim almaları önemli ve değerlidir. Kürtçenin eğitimin her alanında kullanılması ve gelecek nesillerin kendi ana dili ve kültürleri ile yetişmelerini sağlamak için başta veliler olmak üzere, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, üniversiteler, akademisyen ve yazarlara önemli sorumluluklar düşmektedir" denildi.

HİKAYE YARIŞMASI

Anadilde eğitim için DTSO'nun yarışma düzenleyeceği belirtilen açıklamada, "Odamız ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulacak bir komisyon tarafından yürütülecek 'Kürtçe Hikâye Yazma Yarışması' sonucunda başarılı olan 100 öğrenciye tablet hediye edilecektir. Ayrıca yarışmaya katılacak bütün öğrencilere Kürtçe Edebiyat seti hediye edilecektir" bilgilerine yer verildi.

Yarışmanın detayları şöyle:

"* Hikayeler Kürtçenin Kurmanci veya Zazaki lehçelerinde yazılacaktır.

* Başvuru yapan öğrenciler seçmeli ders olarak Kürtçeyi seçtiklerini belgeleyeceklerdir.

* Yarışmacılar Ortaöğretimin 5-6-7 ve 8.nci sınıf seviyesinde olacaklardır.

* Hikayeler en az 400 kelimeden oluşmalıdır.

* Yarışmaya Diyarbakır il ve ilçelerinde eğitim gören öğrenciler başvurabilecektir.

* Son başvuru tarihi 21 Mart 2022; Başvuru yeri Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Hizmet Binası"

İHD'DEN ÇAĞRI

İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun ise, Kürtçe derslerin seçilmesi için çağrı yaptı. Zeytun, çocukların anadillerinden yoksun kalmaması için aileleri Kürtçeyi seçmeye çağırdı.
Etiketler: |