Görüş Bildir

Kuyularda kuyu çok ama su yok

Kuyularda kuyu çok ama su yok

Diyarbakır’ın Hani ilçesine bağlı Kuyular Mahallesinde yüzlerce kuyu olmasına rağmen su sıkıntısı çeken mahalle sakinleri çaresiz kaldıklarını belirttiler.

Diyarbakır’a 56, Hani ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan ve ismini çok sayıda açılan su kuyusundan alan Kuyular Mahallesi’nde yüzlerce metrelik sondaj kuyularında su çekilmiş durumda.

Su sorununun yüzyıllardır devam ettiğini belirten mahalle sakinleri, sıkıntının giderilmesi için başvuruda bulundukları DİSKİ’nin, personel eksikliği nedeniyle hizmet veremediğini gerekçe gösterdiğini ifade ettiler.

Mahallenin su sıkıntısı hakkında genel bilgileri aktaran Arif Egin, "Dedelerimiz döneminden bu yana su sorunu var. Mahallemizin isminin de Kuyular olmasının sebebi kuyuların fazla olmasındandır. Mahallemizde, yaklaşık 100 kuyuyu su olmadığından dolayı doldurup iptal etmişler. 50 ile 200 metre aralığında neredeyse 200 tane sondaj vuruldu ve şu anda 200 metreden az derinlikteki kuyuların tümü işlev görmüyor. 200 metre derinliği olan kuyularda su var. Fakat mahalle sakinleri kendi yerlerinde bu kuyuları açtırdıkları için kendilerine özel kullanıyorlar. Yani su olan kuyuların tümü şahsi, müşterek değil." dedi.

"Mahalle sakinleri olarak tüm varımızı-yoğumuzu kuyulara verdik"

Egin, "Biz vaktinde 3 kardeş beraber bu kuyuyu açtırdık ve 40 gün boyunca bunun duvarlarını ördük, şu anda da kurumuş haldedir. Biz Kuyular Mahalle sakinleri olarak tüm varımızı-yoğumuzu kuyulara verdik ve susuzuz." ifadelerini kullandı.

Mahalleye çekilen şebeke suyunun da yetersiz kaldığını dile getiren Egin, "Şebeke suyunu saat 7.30 sıralarında açıyorlar, 40 dakika aktıktan sonra tükeniyor. Konuya ilişkin DİSKİ’ye müracaatımızı gerçekleştirdik. DİSKİ ise bizlere personel yetersizliği çektiklerini söylüyor. Mahallemizde depo ve su işlerinde tecrübelilerimiz var. DİSKİ’ye 'depo anahtarını verin, personeli biz ayarlayalım, maaşını da biz verelim' diyoruz. Onu da kabul etmiyorlar. Mahallemiz 4 bin nüfuslu ve yaklaşık bin abonesi olan bir yerdir." şeklinde konuştu.

İlgili kamu kurumlarından ziyade kendi imkanları ile su ve yol sorunlarını çözmeye çalıştıklarına vurgu yapan Egin, "Kelekçi Mahallesinden biri Dicle Nehri’nden buraya kadar kendi imkanıyla yolumuzu açıyor. İnşallah açılacak yolumuzun kenarından suyumuzu da getireceğiz. Her abone bin lira vermesi durumunda bu suyu çekeceğiz. Devlet yapılacak yol için mucur taşı dökerse iyi olur, onu yapmasa da bizim açımızdan fark etmez. O ihtiyacımızı da kendimiz gideririz. Çünkü bizler artık devletten umudumuzu kesmiş durumdayız." diye belirtti.

"CAMİ CEMAATİMİZ ABDEST KONUSUNDA SIKINTILAR ÇEKİYOR"

Yapılacak yolun açılması durumunda farklı güzergahları kullanmalarına gerek kalmayacağını söyleyen Egin, "Yol asfaltlanırsa tüm araçlar dahi bu güzergahı kullanırlar. Şu anda bir sonraki köyde taziye olduğunda bizler buradan Hani’ye, Dicle’ye ve oradan yan tarafımızdaki köye gidiyoruz. Bu yolun oluşturulması için devlete söyledik ama ilgilenen olmadı." dedi.

Mahallede hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilen camide su sıkıntısı çektiklerini belirten Pir Aziz Dernek Başkanı Hüsnü Yalınkılıç, "Hayırseverlerin desteğiyle 750 metrekarelik bu camiyi yaptık. Cami cemaatimiz abdest konusunda sıkıntılar çekiyor. Bir hayırseverin katkısıyla şu anda yolumuz da yapılıyor. Kanalizasyonumuz da var fakat suyumuz eksik. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Mehmet Akkaya ise, "Çocukluğumuzdan hatta ondan da öncesine gidersek dedelerimizden bu yana su sıkıntısı çekiyoruz. Mahallede ne kadar sondaj vurduysak da sorun devam ediyor. Bu su sıkıntısını biz çektik, hiç olmazsa evlatlarımız çekmesin. Onun için yetkililerden bu sorunumuzu çözmelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

“BÖLGEDE YENİ SONDAJ ÇALIŞMALARINA YÖNELİK FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DİSKİ, şebeke suyunun kontrolü noktasında personel eksikliğinin söz konusu olmadığını, mahallelinin kendi imkanları ile depo kontrolünün sağlanmasına yönelik personel istihdamı talebinin yapılmadığını belirtti.

Kuyular Mahallesinde sondaj çalışmaları hakkında bilgi paylaşan DİSKİ, söz konusu mahallede su sıkıntısı yaşanmasının en büyük etkenin bölgenin sert zemininden kaynaklandığını belirterek bu yönde yeni sondaj çalışması projelerinin yürütüldüğünü ifade etti.
Etiketler: | | |