Görüş Bildir

Liseli öğrencilere eylem yaptırıldı!

Liseli öğrencilere eylem yaptırıldı!

PKK ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulundukları için açığa alınan öğretmenlere destek amacıyla Diyarbakır'da bir grup liseli öğrencisi eylem yapmak istedi. 30 kadar liseliye polis müdahale etti.

4300 öğretmenin terörle bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasını protesto için yaklaşık 30 lise öğrencisi, Dağkapı Meydanı'da toplandı. Grup izinsiz oturma eylemi yapmak istedi. Güvenlik güçlerince gruba, Valilikçe il ve ilçelerde açık alanlarda stant açma, çadır kurma, basın açıklamaları yapma, oturma eylemi, miting, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin ikinci bir emre kadar yasaklandığı hatırlatılarak, dağılmaları istendi. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale edildi. Olayda 23 kişi gözaltına alındı.

MÜSTEŞARDAN UYARI GELDİ

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, haklarında soruşturma açılan 20 binin üzerinde öğretmenin bulunduğuna işaret ederek, "Bu öğretmenlerle ilgili soruşturma süreci devam ediyor. Dolayısıyla bu soruşturma sürecinde öğretmenleri, kendi aleyhlerine sonuç doğuracak yeni bir disiplinsizlik içine girmemeleri, disiplin uygulamalarına karşı çıkacak yeni provokasyonlara alet olmamaları konusunda bir kez daha uyarmış olalım." dedi.

Diyarbakır'da yaklaşık 4300 öğretmenin terörle bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasını protesto için yaklaşık 30 lise öğrencisi, Dağkapı Meydanı'da toplandı.

30 KİŞİLİK LİSELİ ÖĞRENCİ

Ellerinde, 'Öğretmenime dokunma', 'Onurlu bir yaşam için buradayız', 'Biz 12 bin değil milyonlarız' yazılı dövizler taşıyan öğrencilerden polis, herhangi bir etkinlikte bulunmayacaklarını belirterek, dağılmalarını istedi.

POLİS AMİRİNİN UYARISI

Polis amiri, "Uygun bir şekilde dağılın müdahale edeceğiz. Karşı karşıya geleceğiz, bu hoş bir şey olmaz. En uygun şekilde dağılın size bunun ikazını yapmış olayım. Dağılmazsanız müdahale ederiz, ben bunu istemiyorum. Öğrencisiniz karşı karşıya gelmek istemiyorum. Yasaklama kararı var. Her türlü etkinlik yasak. Siz öğrencisiniz, zeki insanlarsınız. Ne manaya geldiğini çok iyi biliyorsunuz. Herhangi bir şekilde polemiğe girmeye gerek yok. Lütfen usulüne uygun şekilde dağılalım arkadaşlar" diye uyarılarda bulundu.

22 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polis müdürünün uyarısına karşın oturma eylemine geçen öğrencilere çevik kuvvet polisleri tarafından müdahale edildi. Polis müdahalesinde 22 öğrenci gözaltına alındı. Öğrencilerin gözaltına alınmasına çevrede bulunan bir vatandaş tepki gösterdi. Polisle girdiği sözlü tartışmadan sonra Ankara'dan geldiğini söyleyen kişi de polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar soruşturmalarının yürütülmesi için emniyete götürüldü.

MÜSTEŞARDAN UYARI GELDİ

Öte yandan,

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, haklarında soruşturma açılan 20 binin üzerinde öğretmenin bulunduğuna işaret ederek, "Bu öğretmenlerle ilgili soruşturma süreci devam ediyor. Dolayısıyla bu soruşturma sürecinde öğretmenleri, kendi aleyhlerine sonuç doğuracak yeni bir disiplinsizlik içine girmemeleri, disiplin uygulamalarına karşı çıkacak yeni provokasyonlara alet olmamaları konusunda bir kez daha uyarmış olalım." dedi.

Tekin, yaptığı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK ile FETÖ ile ilişkisi olduğu değerlendirilen yaklaşık 28 bin öğretmenin meslekten ihraç edildiğini, bunun yanı sıra 10 bin öğretmenin FETÖ soruşturmaları kapsamında, 11 bin dolayında öğretmenin de PKK soruşturmaları nedeniyle açığa alındığını hatırlattı.

Açığa alınan öğretmenler hakkındaki soruşturmaların devam ettiğini dile getiren Tekin, bu öğretmenlerin derslere giremediğini, soruşturmaların sonucuna göre bakan onayıyla ihraç gibi bir disiplin müeyyidesinin uygulanabileceğini, başka disiplin cezalarının verilebileceğini ya da göreve iade edilebileceklerini söyledi.

İhraç edilen ya da açığa alınan öğretmenler nedeniyle Türkiye genelinde öğretmen açığının bulunmadığını bildiren Tekin, 41 bin norm kadro fazlası öğretmenin bu süreçte görevlendirildiğini, böylece öğretmen açığının büyük oranda çözüldüğünü bildirdi.

YÜRÜTÜLEN SORUŞTURMALAR

Tekin, norm fazlası öğretmenlere ilave olarak 15 bin sözleşmeli öğretmen ile dershaneler ve etüt eğitim merkezlerinde görev yapanlar arasından alınacak 5 bin öğretmenin de göreve başlamasıyla eğitim öğretim sürecinde herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Tunceli'de görevlerine iade edilen 400'ün üzerinde öğretmenin, Türkiye genelinde ise FETÖ ve PKK soruşturmaları nedeniyle görevine iade edilen toplam 500'ün üzerinde öğretmenin de soruşturmalarının devam ettiğini belirten Tekin, şunları kaydetti:

"Göreve iade etsek de etmesek de haklarında soruşturma açılmış 20 binin üzerinde öğretmen var. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturma süreci devam ediyor. Açığa almış olsak da görevine iade etmiş olsak da soruşturma süreci devam ediyor. Dolayısıyla bu soruşturma sürecinde öğretmenleri, kendi aleyhlerine sonuç doğuracak yeni bir disiplinsizlik içine girmemeleri, disiplin uygulamalarına karşı çıkacak yeni provokasyonlara alet olmamaları konusunda bir kez daha uyarmış olalım. Bu tür protestolar, provakatif eylemlere girmek öğretmenlerimiz için yeni bir disiplin süreci demektir."Yorumlar


  1. tabi öğrenciler 15 temmuz diye slogan atınca sıkıntı yok öğretmeni savununca sıkıntı var öylemi. ALLAH yanınıza bırakmasın kendi kanınızda boğulun


Yorum Yap