Görüş Bildir

Minareye Esrar Gizlemişler?

Minareye Esrar Gizlemişler?

5 ilçeyi kapsayan sokağa çıkma yasağı kalktı, Diyarbakır merkez ve ilçelerinde uyuşturucu operasyonları sürüyor. PKK'nın finans kaynağına yönelik darbe operasyonunda, esrarı Cami minaresine gizledikleri ortaya çıktı.

PKK ve yapılanmasına yönelik yürütülen amansız mücadele devam ederken, Diyarbakır'ın Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy'de önceki gün ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Bölgedeki operasyonlarda bir köyde yapılan aramada cami minaresinde iki çuval içerisinde gizlenmiş kubar esrar ele geçirildi.

CAMİ MİNARESİNDE ESRAR

İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde jandarma komando timleri, güvenlik korucuları ve polis özel harekat ekiplerinin katılımıyla 10 Eylül'de başlatılan dün gece saat 02.00 itibarıyla başarıyla tamamlanan "Bayrak-90 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Uğur Sağlam-3" müşterek operasyonunda 7 ton 271 kilogram esrar, 669 bin 478 kök Hint keneviri ele geçirilmişti. Operasyon kapsamında, 30 şüpheli hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştı.

İLÇELERDE YASAK KALKTI

Öte yandan, Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde jandarma komando timleri, güvenlik korucuları ve polis özel harekat ekiplerinin katılımıyla 10 Eylül'de başlatılan "Bayrak-90 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Uğur Sağlam-3" müşterek operasyonu önceki gece saat 02.00 itibarıyla başarıyla tamamlandı.

Operasyonda, Lice'ye bağlı Yalaza Mahallesi kırsalında İl Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle yapılan aramalarda, 401 AK-47 kalaşnikof fişeği, 698 M-16 fişeği, 4 şarjör ele geçirildi. Lice'ye bağlı Dibekköy-Çağdaş mahalleleri karayolu kenarına gömülmüş 100 kilogram amonyum nitrat ve şeker karışımı ile 12 kilogramlık iki mutfak tüpü içine hazırlanmış el yapımı patlayıcı yerinde imha edildi.

7 TON 271 KİLO ESRAR

Narko-terörizmle mücadele kapsamında yapılan aramalarda 669 bin 478 kök Hint keneviri, 149 kilo 650 gram kenevir tohumu ile 712 kilo 450 gram kubar, 6 ton 558 kilo 550 gram toz olmak üzere 7 ton 271 kilogram esrar ele geçirildi.

Operasyon kapsamındaki yol kontrol ve adli aramalarda ise bin 373 kişi ve 587 araç sorgulandı, 41 konut ve eklentisinde denetimler yapıldı, 30 şüpheli hakkında gerekli yasal işlem başlatıldı.

YASAĞIN KALDIRILDIĞI YERLER

Öte yandan, operasyon nedeniyle Lice'ye bağlı Zümrüt, Gürbeyli, Kıpçak, Damar, Sığınak, Çıralı, Kıyıköy, Dibekköy, Budak, Dallıca, Yolçatı, Tepe, Türeli, Ortaç, Kabakaya, Kutlu, Yalaza, Çavundur, Bağlan, Dolunay, Oyuklu, Arıklı, Serince, Çağdaş, Kayacık, Uçarı, Ziyaret ve Esenler mahalleleri ile Guçik, Ahmetbey, Kola, Hasana, Navaladiriş, Dingil, Ayşe, Hacıhüseyin, Kuruca, Hevselbey, Kolbağı, Alataş, Sınır, Pınar, Beğendik, Hacıcemil, Bakanlar, Kalkanlı, Çaylarbaşı, Göçer, Kerpiçören, Çanak, Sağlam ve Esenli mezraları, Kulp'a bağlı Zeyrek, Güllük, Özbek, Kurudere, Uygur, Karaağaç, Kamışlı, Bağcılar, Çukurca, Akbulak, Demirli, Düzce, Bayırköy, Temren, Güleç, Taşköprü, Barın mahalleleri ile Soldere, Maden, Dökmetepe, Yolugüzel, Gomanuri, Çay, Düzpelit, Yeşilce, Başçavuş, Havrik, Dolusalkım, Mutlu, Mezrimalaftü, Yenidam, Küçükbağcılar, Ortakuyu, Haruni, Zükrütlü, Keçiveren, Y.Polat, A.Polat, Malaabdo, Karapınar, Mevik, Kuyucak mezraları, Silvan'a bağlı Dolaplıdere, Dağcılar, Çaldere, Bayrambaşı mahalleleri ile Kayabağı, Ergeçidi, Üçdirek, Alakuşak, Kaso, Seydankara, Erkenciler mezraları, Hazro'ya bağlı Kocbaba, Mutluca, Çitlibahçe, Sarıerik, Gözebaşı ve Ormankaya mahalleleri ile Şahgeldi ve Eldeğmez mezraları, Kocaköy'e bağlı Boyunlu Mahallesi ile Varlık ve Gökçe mezralarında 12 Eylül günü saat 16.00'dan itibaren duyurulan sokağa çıkma yasağı kararı 13 Eylül saat 24.00 itibarıyla kaldırıldı.

ŞEHİR MERKEZİNDEKİ OPERASYON

Diyarbakır'da 13 günde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında gözaltına alınan 10 şüpheli tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, 1-13 Eylül tarihlerinde düzenlediği operasyonlarda 163,9 gram toz esrar, 1615,24 gram kubar ile 0,60 gram plaka esrar, 406 uyuşturucu hap, 78,95 gram eroin, 7,31 metamfetamin ve uyuşturucu satışından elde edildiği değerlendirilen 13 bin 765 lira ele geçirildi.

Gözaltına alınan 16 şüpheliden 10'u adli makamlarca tutuklandı, 6'sı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HAVA TESTEKLİ UYGULAMALAR

Öte yandan, Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü koordinesinde bu akşam merkez Sur ilçesinde hava destekli narkotik uygulaması yapıldı.

Uyuşturucu madde kullanan, ticaretini yapan şüphelilerin suç delilleriyle birlikte yakalanması, uyuşturucu mücadelede etkinliğin artırılması ve aranan şahısların yakalanması için gerçekleştirilen uygulamaya 268 polis katıldı.

Parklar, sokaklar, umuma açık yerler ve metruk binalar ile şüpheli görülen araçlarda arama yapıldı.

Umuma açık 60 iş yerinin denetlendiği uygulamada, 481 kişinin genel bilgi taraması yapıldı, 89 araç incelendi.

"Uyuşturucu madde ticareti yapma ve sağlama" suçundan aranan bir şüpheli yakalandı.

Ekiplere polis helikopteri havadan destek verdi.
Etiketler: | | |