24

Minibüs 14 lira

Dört ay aradan sonra ulaşıma yapılan yüzde 35 oranındaki zam, tepki gördü. Vatandaşlar, minibüs ücretinin 14 lira olmasına “el insaf dedi.

Minibüs 14 lira

Diyarbakır’da toplu ulaşıma yüzde 30 oranında zam yapıldı. 3,5 ay önce yüzde 50 oranında yapılan zamın ardından gelen ve 2 Ekim’den itibaren geçerli olacak yeni fiyat, tepki gördü. Vatandaşlar, şehiriçi minibüs ücretinin 14 liraya çıkmasına “el insaf” dedi.

Diyarbakır’da toplu ulaşımda faaliyet gösteren Halk Otobüsleri Kooperatifi ve Şoförler Odası Başkanlığı, özel park otobüsü ve minibüslerde toplu taşıma ücretlerine, akaryakıt fiyatlarındaki artışı öne sürerek, yüzde 50 oranında ikincinci bir zammın yapılmasını istedi.

YENİ ZAM FİYATI

Büyükşehir Belediyesi “UKOME” teklif edilen zam oranını görüşmek üzere kurula taşıdı. Kurulda yapılan istişareler sonucunda, yüzde 50 artışın yüksek olduğu, yüzde 36 oranında bir zamın uygun olabileceği görüşü karara bağlandı.

Karara varılan zam oranıyla birlikte Diyarbakır’da 6 TL olan minibüs öğrenci ücreti 8 TL’ye, 10 TL olan tam ücret ise 14 liraya yükseldi. İndir bindir ücreti de 14 lira olarak belirlenirken, Belediye ve özel halk otobüslerinde ise öğrenci 6 TL, tam ücret ise 10 TL oldu.

İLÇE ULAŞIM ÜCRETLERİ

Toplum ulaşıma gelen zam, İlçelerdeki ulaşımı sağlayan minibüslere de geldi. Yeni fiyatlar şöyle belirlendi. Kulp 100, Çüngüş 90, Çermik 70, Lice 70, Silvan 70, Silvan-Kulp 70, Hazro, Hani 65, Kocaköy 55, Ergani-Hani 55, Dicle 55, Ergani 45, Silvan-Bismil 45, Diyarbakır Bismil 45, Eğil 40, Ergani Dicle 35, Çermik Ergani 35, Diyarbakır Çınar 35, Silvan Hazro 35, Çermik-Çüngüş 35 lira oldu.

ZAMA TEPKİ YAĞMURU

Evlerinde iki öğrenci olduğunu aktaran Dilşa Uğur (43), “Artık zam yapılmasın. Geçinemiyoruz. Sürekli minibüs ve otobüse biniyoruz., Eve okula, işe toplu taşıma araçlarıyla gidip geliyoruz. İki tane öğrencim var, benim aylık gelirim ise 10 bin lira.   Bu barayla nasıl gecineceğiz.  Çocukların yol parası, bizim gidiş gelişlerimiz... Çok para gidiyor. Kira, mutfak, çocukların okul masrafı derken yetmiyor, aç perişen vaziyetteyiz” diyerek tepki gösterdi.

Mihriban Bülbülcü, “Eşim tek çalışıyor. Kirada kalıyoruz. Çarşıya git gel günde 30 TL gidiyor. Nasıl ödeyeceğimizi ve ne yapacağımızı bilmiyoruz artık” dedi.

HAYAT PAHALILIĞI ARTIYOR

Naciye Duran ise AK Partiye oy verdiğini belirtirken, gelen zama tepki gösterdi. Duran, “Gün geçtikçe hayat pahalılığı artıyor. Artık hiçbir şey alamıyoruz. Bir yere gidemiyoruz. Benle eşim tek yaşıyoruz. Emekliyiz, emekli parasıyla hiçbir şey yapamıyoruz. Neye elini atsan zam, zam, zam… Bunu kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ

Üniversite öğrencisi Zekiye Baran, "Günde 5-6 defa minibüse binmek zorunda kalıyoruz. Zaten geçinemiyoruz, yol ücretlerine zam gelse hiç geçinemeyeceğiz. Öğrencilere bir ayrıcalığın yapılması gerekiyor. Aylık bize bin 200 TL veriliyor. 450 TL’sini yurt ücretine veriyoruz. Bu krizde hiç kimse bin 200 TL ile geçinemez. Hem okula gitmek hem çalışmak çok zor oluyor” şeklinde konuştu.

‘EKMEK PARASI BULAMAYAN VAR

Babasından kalan emekli maaşıyla iki hasta çocuğuna bakan Emine Ökter, “Ulaşımın zamlanmasını istemiyoruz. Fakir fukara mahvoldu, bu ne zamdır? Erdoğan 'emeklilere zam yapacağım' dedi. Hani nerede zam? Ekmek parası bulamayan insanlar var. Kiracılar, kirasını ödeyemiyor. Maaşımın yarısı kredilere gidiyor, kıymetsiz bir meblağ da bana kalıyor. Bizi geçtim, bazılarının o parası yok. Geçinemeyen onca fakir fukara var. Onlara yardım etsinler, artık zam yapmasınlar” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.