Görüş Bildir

Oğlum 9 yaşında kaçırıldı

Oğlum 9 yaşında kaçırıldı

Anne Rukeyda Adıyaman, "Oğlum okuldan kaçırıldı. Hamza ne olur gel" derken, Abla Aysun Adıyaman "Kardeşim daha 9 yaşında, küçücüktü. Bir an önce kardeşime kavuşmak istiyoruz" dedi.

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine, Hakkari'den gelen bir aile daha katıldı.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi, 443'üncü gününde sürüyor.

Hakkari'den 4 yıl önce 9 yaşında dağa kaçırılan oğlu Hamza için gelen anne Rukeyda ve kızı Aysun Adıyaman da oturma eylemine dahil oldu.

Anne Rukeyda Adıyaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlu için oturma eylemine katıldığını belirterek "Oğlum okuldan kaçırıldı. Hamza ne olur gel." dedi.

Abla Adıyaman da kardeşinin okul çağında 9 Mart 2016'da kaybolduğunu ifade ederek aylar sonra kardeşi Hamza'nın terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını öğrendiklerini söyledi.

"Kardeşim kandırılmadı, kaçırıldı." diyen Adıyaman, "Kardeşim daha 9 yaşında, küçücüktü. Hiçbir şey bilmiyordu. Dört yıldır acısını yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"KARDEŞİME KAVUŞMAK İSTİYORUZ"

Adıyaman Diyarbakır annelerinin eylemini televizyondan gördüklerini, umut duyduklarını belirterek "Çok üzgünüz. Bir an önce kardeşime kavuşmak istiyoruz." diye konuştu.

Kardeşine güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulunan Adıyaman, "Bizi görüyorsa gelsin. Annem kardeşimin acısıyla mahvoldu. Yalvarırım bir an önce gelsin bize.  Devletimize teslim olsun." ifadelerini kullandı.

Evlat nöbetini sürdüren aileler de 9 yaşındaki bir çocuğun terör örgütü PKK tarafından kaçırılmasına tepkilerini dile getirdi.

EVLAT NÖBETİ 443'ÜNCÜ GÜNÜNDE

Van'dan 8 yıl önce 15 yaşındayken dağa kaçırılan kızı Şeyma Sancar için katıldığı oturma eylemini sürdüren Nazlı Sancar, 442 gündür devam ettirdikleri eylemlerinde kararlı olduklarını vurguladı.

"13 yaşındaki kızımı elini kolunu bağlayarak zorla kaçırdılar. Benim kızımı HDP götürdü, PKK'ya teslim etti." ifadelerini kullanan Sancar, şöyle konuştu:

"Benim kızımı geri versinler. Kızımı istiyorum. Artık yeter, bu annelerin feryatlarını duysun. Dokuz yıl ne demek ben dokuz yıldır evlat hasreti çekiyorum. Şeyma kızım eğer sen annenin sesini duyuyorsan çık gel, devlet güçlerimize teslim ol."

Diyarbakır'dan 5 yıl önce kandırılarak dağa götürülen oğlu Doğan için eylemi sürdüren baba Hacı Güger da evladına kavuşuncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

Güger, "Sonucu ne olursa olsun biz buradayız. HDP, sözde Halkların Demokrasi Partisidir, Kürt gençlerini kandırıp dağa götürüyor. Çıksınlar bu annelerin yanan yüreğine bir su serpsinler bakalım. Ne diyecekler, ne cevap verecekler. Suçlu suçunu zaten kabullenmiş suskunluğuyla bire bir kabuldür." diye konuştu.