Görüş Bildir

Ölümlerin yüzde 10'u Diyarbakır'dan!

Uluslararası Doktorlar Derneği Diyarbakır Temsilcisi Doç. Dr. Eşref Araç: “Türkiye’deki vaka ve ölüm oranlarının maalesef yüzde 10’u Diyarbakır’dan”

DİYARBAKIR-Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Uluslararası Doktorlar Derneği Diyarbakır Temsilcisi Doç. Dr. Eşref Araç, şehirdeki vaka artışının çok yükseldiğini, böyle devam etmesi halinde hasta seçmek durumunda kalacaklarını ve hastanelerin hizmet veremeyecek hale geleceğini söyledi.

ÖLÜMLERİN YÜZDE 10 DİYARBAKIRDAN

Sağlık Bakanlığı’nın her akşam açıkladığı verilere bakıldığında Türkiye genelindeki vaka ve ölüm sayılarının yüzde 10’unun Diyarbakır’dan olduğunu söyleyen Doç. Dr. Araç, hastaneye yatırdıkları hastaların büyük kısmının ya aşısız ya da eksik aşılı olduğunu belirtti. “Keşke” demeden önce herkesin aşılarını tam olması gerektiğinin altını çizen Araç, “Aşılama konusunda cuma hutbeleri verilebilir. Taziye evlerinin önüne aşı standı kurulabilir. Saygın kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve hekimler bu konuda insanları aydınlatmaya devam etmelidir. Önlem alınmaz ve insanlar aşılanmaz ise 10 gün sonra hastanelerimiz hiç istemediğimiz halde kilitlenebilir” diye konuştu.