Görüş Bildir

Ortak tutum şart

Ortak tutum şart

Diyarbakır'daki STÖ'lerden ortak açıklama: Cinayete karşı herkes tutum alsın İzmir’de HDP’li Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin ortak açıklama yapan Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, ırkçı saldırıyı kınayarak, herkesi tutum almaya çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Başkanlığı binasına yapılan saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Çok sayıda sivil toplum örgütü, Poyraz’ın katledilmesine ilişkin Diyarbakır Barosu Adli Yardım Binası’nda basın toplantısı düzenledi.

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Esnaf Sanatkarlar Odası Birliği (DESOB), Diyarbakır Ticaret Borsası, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi (İHD), TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGUNKAD), Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Derneği (DİMAD), Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DOGUNSİFED), Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ( DSMMMO), Mazlumder Diyarbakır Şubesi, Güneydoğu Tekstil, Sanayi ve İş İnsanları Derneği ( GÜNTİAD ), Amed Kesk Şubeler Platformu, Disk Bölge Temsilciliği, İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği (TİHİV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Organize Sanayi İş Adamları Derneği (DOSİAD), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Diyarbakır Şubesi (SHUDER), Rosa Kadın Derneği, Göç ve İnsani Yardım Vakfı adına ortak metni Baro Başkanı Nahit Eren yaptı.

‘SALDIRININ ZEMİNİ HAZIRLANDI’

Son yıllarda muhalefette yer alan partilerin liderlerine, yöneticilerine, üyelerine ve eleştirel aktörlere yönelik saldırıların yaygın ve olağan hale geldiğine vurgu yapan Eren, “Bugüne kadar yapılan saldırılara karşı kamuoyunun ve siyasi partilerin ortak bir tepki ortaya koymamış olmasına ve özellikle failler hakkında etkin ve caydırıcı bir yargı sürecinin işletilmediğine hep beraber tanıklık ettik. Hep birlikte şahit olduğumuz bu cezasızlık süreci bugünkü nefret saldırısına zemin hazırlamıştır” dedi.

‘SİYASETLERİNDE MUHALİFLER HEDEF’

Yargının bu siyasi saldırıları koruyan tutumunun yanı sıra siyasetçilerin ötekileştirici ve kriminalize edici üslubunun bugünkü gibi ırkçı saldırılara yol açtığını ifade eden Eren, bu siyaset tarzının kamusal alanda adalet ve eşitlik talebinde bulunanlar başta olmak üzere, muhalif tüm kesimleri hedef haline getirdiğini belirtti.

ETKİN BİR SORUŞTURMA TALEBİ

Eren, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: Bu siyasal anlayış ve atmosfer hukuk dışı, karanlık ve paramiliter güç odaklarının da siyasal alana yönelik açık tehditlerini ve fiziki saldırılarını normalleştirmektedir. Biz aşağıda imzası bulunan Sivil Toplum Örgütleri olarak; her şeyden önce bu ırkçı saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’a rahmet diliyor, ailesine ve HDP’ye başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bir siyasal partiyi hedef alan ve bir mensubunun yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan bu siyasi saldırıyı demokrasiye ve toplumsal barışa yönelik provakatif bir saldırı olarak kabul ediyor ve kınıyoruz. Saldırının bütün yönleri ile açığa çıkarılması için etkin ve hızlı bir soruşturma yürütülmesini talep ediyoruz. Hükümet başta olmak üzere siyasi partileri bu ve benzeri saldırılara karşı daha açık ortak bir tavır belirlemeye, kriminalize edici söylemlerini terk etmeye ve ülkenin gerçek sorunlarını konuşarak çözmeye davet ediyoruz.”