Görüş Bildir

PKK'daki çocuklarını bırakmasını isteyen annelerle şehit anneleri buluştu

Diyarbakır'da çocuklarının PKK tarafından götürüldüğü gerekçesiyle geçen yıl yaklaşık 4 ay oturma eylemi yapan aileler, bugün kente gelen şehit anneleriyle buluşup ortak açıklama yaptı. Yaklaşık 15 kişilik grup, barış için beyaz güvercin uçurdu.

PKK'daki çocuklarını bırakmasını isteyen annelerle şehit anneleri buluştu
Ankara, İstanbul, Gaziantep, Afyonkarahisar'ın da aralarında bulunduğu illerden gelen aileler, merkez Sur İlçesi'nde adı Şeyh Sait Meydanı olarak değiştirilen Dağkapı Meydanı'nda çocukları dağda olan annelerle kucaklaşırken, bazı anneler de gözyaşlarını tutamadı. 'Barış ve kardeşlik için anneler el ele' pankartı açan aileler adına kardeşi dağda olan Hatice Eren açıklama yaptı.
Barış,kardeşlik ve birlik adına sonderece hassas bir sürecin arifesinde olunduğunu belirtenEren, şunları söyledi:
"İslam'ın kelime anlamıbarıştır. Barış için atılan her adımın aynı zaman bir ibadet olduğunu bilincinde olmamız gerekir. Tüm ideolojik, politik yanımızı bir tarafa bırakıp, bu kutlu barış yolunda bir olmamız gerekir. Savaşın devam etmesini isteyen tüm sistemlerin karşısında dimdik durmalı, ülkenin birlik ve beraberliği adına demokrasi ve insan hakları, eşitlik, özgülük adına, kadın hakları adına el ele vermeli bir olmalıyız. Geçmişe sünger çekilmeden barış olmaz. Geçmişin tüm hata ve günahlarını silip yeni bir sayfa açmalı ve artık helalleşmeliyiz. İşte şimdi bunun ilk adımını biz anneler atıp öncelikle siyasilere kucaklaşıp barış için çabalamaları gerektiğini söylüyoruz. Ne olur barışı partiler üstü bir akılla bir an önce nihayete kavuşturun ve yüreğimizde bu ateşe Allah rızası için bir su dökün."
2 OĞLU DAĞDA OLAN ANNEYE KURAN VE BAYRAK
Çocukları dağda olan anneler ile şehit anneleri barış dileklerinde bulunarak beyaz güvercinleri birlikte gök yüzene uçurdu. Eski Afyonkarhisar Milletvekili Mahmut Koçak, Gaziantep'ten gelen ve 2 oğlu dağda olan Bedriye Gözlügül'e bayrak ile Kuran vererek barışın bir an önce gelemsini diledi.
Koçak'tan bayrak ve Kuran'ı alan Gözlügül, "Şehitlerimizin kutsal kanıyla renk alan bu bayrağımızı şeref ve gururla alıyorum. İnşallah bu bayrak ve kutsal kitabın şerefine inşallah bu barış olacak. Ve bütün insanlık adına barış istiyorum. Çocuklarımıza inşallah kavuşacağız ve barış gelecektir" diyerek öpüp başının üzerine koydu.
"BİZİM ÇOCUKLARIMIZIN YERİ DAĞ DEĞİL"
Daha önce PKK'nın çocuklarını serbest bırakması için Diyarbakır'da yapılan eyleme de katılanlardan olan Bedriye Gözlügül, 4 ay boyunca güneşin altında eylem yaparak çocuklarını beklediklerini söyledi. Gözlügül, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Barış olursa her şey olur, umut ediyoruz ki barış olacak. Olumlu gelişmeler var ama zaman zaman bu gelişmeleri baltalıyorlar. Ben özellikle sesleniyorum konuşup, konuşup aynı yerde oturmasınlar biraz ilerlesinler. İki taraf da oturup paylaşsın, konuşsun ve ilerlesinler aynı yerde durmasınlar. Hızlı adımlarla ilerlemelerini istiyorum. Biz de yaşamak istiyoruz, biz anneyiz, cenabı Allah'ın bize verdiği bizim çocuklarımız şuan da yok. Ama barış olursa çocuklarımız gelecek ve biz kavuşacağız. Amacımız barış, Cumhurbaşkanı, Başbakan'a bu süreçte katkısı olan herkese sesleniyorum, herkes elinden geleni yapsın. Bütün annelere sesleniyorum. Asker de, polis de, şehit de bizim . Dağdaki çocuklar da bizim. Bizim çocuklarımızın yeri dağ değil. Bizim çocuklarımızın hepsi okumuş kültürlü. Herkes şimdi görevinin başında olacaktı. Doktor, öğretmen, savcı, hakim her şey de olacak, dağda çürümesinler bunların geleceklerini karartmasınlar. Çocuklarımız üzerinden siyaset yapmasınlar. Lütfen barış olsun biz çocuklarımıza kavuşalım."
Afyonkarahisar'dan gelen 1990 yılında oğulları Diyarbakır'da şehit düşen Sultan ve Musa Sağlam çifti de barış için kente geldiklerini belirterek, tek dileklerinin barış gelmesi olduğunu söyledi.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi