Ramazan Bayramı tatili için arama yapılan rotalarda Diyarbakır ilk 2’de

Verilere göre, bayramın uzatıldığının açıklanmasından sonraki hafta uçak bileti aramaları bir önceki haftaya göre yüzde 67, araç kiralama işlemleri yüzde 76 ve otel rezervasyonları yüzde 70 arttı.

Ramazan Bayramı tatili için arama yapılan rotalarda Diyarbakır ilk 2’de

En çok arama yapılan şehir Adana oldu. Adana'yı Diyarbakır, Gaziantep, Van ve Trabzon aramaları takip etti.

Arama yapılan rotalar, bu tatil özelinde seyahatseverlerin memleketlerine gitmeyi tercih ettiklerini ya da kültür-gastronomi gezisi yapmayı seçtiklerini gösteriyor.

Verilere göre, en çok uçak bileti aranan yurt dışı rotalar ise Belgrad, Atina, Bakü, Bali ve Cidde oldu. Bu durum vizesiz rotalara bir seyahat planı yapmanın daha uygun fiyatlı ve pratik olmasının etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bayramda en çok otel rezervasyonu yapılan yer İstanbul

ENUYGUN'un otel rezervasyonlarına dair verileri bayram için en çok otel rezervasyonu yapılan şehrin İstanbul olduğunu gösterdi. İstanbul'u Antalya, Adana, İzmir ve Diyarbakır şehirleri takip etti.

ENUYGUN'un araç kiralama verileri ise bayram için araç kiralama işlemlerinin bir önceki haftaya göre yüzde 76 arttığını ortaya koydu.

Verilere göre bayramda da araçların büyük çoğunluğu havaalanlarından kiralandı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, İstanbul Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Trabzon Havalimanı bayram döneminde en çok araç kiralanan noktalar oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı