Görüş Bildir

Rezilliklerini geri çektiler

Provokasyon içeren HDK'nin, mübarek üç aylar ve Kutlu Doğum haftasına denk getirdiği rezillik içeren "Lezbiyen, Gay, Biseksülel, Transeksüele" ilişkin paneli, halkta yarattığı infal üzerine iptal edildi.

Rezilliklerini geri çektiler

Diyarbakır'da İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) LGBTİ Meclisi'nin düzenlemek istediği panele tepki gösterdi.

Yenişehir ilçesindeki Sümer Camisi'nde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, sık sık tekbir getirip Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak, Sümerpark'a doğru yürüdü.

"Diyarbakır'da sapkınlığa geçit vermeyeceğiz. Diyarbakır, peygamberler ve sahabeler şehridir. Bu, böyle biline! Kürt'üz, Müslüman'ız, bu sapkınlığı lanetliyoruz, Müslüman uyuma, sapkınlığa karşı çık" yazılı pankart taşıyan grup, panele tepki gösterdi.

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş, grup adına yaptığı açıklamada, peygamberler ve sahabeler şehri Diyarbakır'da yapılmak istenen organizasyonu lanetlemek adına toplandıklarını söyledi.

Toplanmalarında hiçbir siyasi amaçlarının olmadığını dile getiren Memiş, şöyle konuştu:

"Son süreçte başta Sur ilçesi olmak üzere Kürt halkının yaşadığı mazlumiyet ortadadır. Çatışmaların şehirlere yayılması yüzünden yüz binlerce insan yaşadıkları yerlerden çıkmak zorunda kaldı. Çatışmalar halen de devam ediyor. Yaşanan bunca mağduriyet ortadayken, HDK ne yapmak istiyor? Mardin Büyükşehir Eş Başkanı DBP’li Februniye Akyol Akay’ın bu iğrenç toplantıya konuşmacı olarak katılmasındaki gaye nedir?"

Etkinliğin Müslümanlar için öneme sahip 3 aylarda yapılmasının özel sebebi olduğunu savunan Memiş, organizasyona izin verenlerin halkı provoke ettiğini anlattı.

"Kürtler can derdine düşmüşken, HDK, DBP ve bileşenleri, LGBTİ derdine düşmüş"

Memiş, LGBTİ düşüncesinin Kürtler arasında asla meşrulaştırılamayacağını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anlaşılan o ki Kürtler can derdine düşmüşken, HDK, DBP ve bileşenleri, LGBTİ derdine düşmüş. Bölgede bunca ölüm, göç, yıkım, kaos varken, Diyarbakır gibi bir yerde travesti hakları endişesi içindeler. HDK ve bileşenlerinin desteğiyle ayakta tutulup yaygınlaştırılmaya çalışılan bu kirli düşünce cinsel istismarın alasıdır. 'Eş cinsellik' adı altında savundukları cinsel sapkınlık, ruhi hastalık ve bir sapıklık olan eğilimleridir. Kürtler Müslüman'dır, peygamberler ve sahabeler şehri güzel Diyarbakır'da 'LGBTİ Paneli' düzenlemek, İslam'a düşmanlıktır."

"Her şeyiniz yalan, her şeyiniz sahte"

Türkiye ve bölgede ahlaki yozlaşmaya karşı çıkacaklarına işaret eden Memiş, "Daha dün bu parkta cuma namazı kılıp Allah'a niyazda bulunmadınız mı? Üç ayların başlamasından dolayı çatışmaların durması için çağrıda bulunmadınız mı? Bugün neden cinsel sapkınlık paneli düzenlemek istiyorsunuz? Siz her şeye siyasetten mi yaklaşırsınız? Her şeyiniz yalan, her şeyiniz sahte" ifadelerini kullandı.

Lut kavmindan kalmış bir çirkeflik

Bu arada, AY-DER Başkanı Ferzende Lale ise  yaşananlara sert tepki göstererek şöyle dedi; “Tertiplenmesi düşünülen LGBT dediğimiz ve ismini anmaya utandığımız Lut kavminden kalmış olan bir çirkef olayın devamı olan ve hiçte bu topraklara uymayan, ve sahabelerin Peygamberlerin şehri, Evliyaların şehri, Şeyh Saitlerin Bediüzzamanların Selahattin-i Eyyubilerin torunlarının olan bu memlekette bu gibi çirkef bir durumun sergilenmesini biz İslami sivil toplum kuruluşları olarak bunu kabullenemedik ve bunu bir Kürt halkının bir hakkının bir özgürlüğünün istenmesi olayı olduğunu kabul etmedik, ve bunda dolayı biz bir inisiyatif aldık ve bunu telin ettik. Allah’a şükürler olsun bu eylemleri şimdilik iptal edilmiştir. Bizlerde burada Diyarbakır halkına bütün Müslümanlara, İslam âlemine şunu bildirmeye ve mesaj vermeye çalışacağız. Burası Sahabelerin ve peygamberlerim memleketidir, burası Evliyaların diyarıdır. Tabi ki Kürtlerin hak ve özgürlüklerini savunacak şekilde, ama dini vazifelerimizden ödün vermeden çalışmalarımızın olacağını ve bu millet Müslüman’dır Müslüman kalacaktır. ” dedi.

Vatandaşların tepkileri

Protesto gösterisine katılan vatandaşlardan Ali Göçtürk, "Müslüman Kürt halkının gelenekleriyle örf ve adetleriyle namus anlayışlarıyla bağdaşmayan bu tür lanetli olan ve Kürt halkını provoke etmeye yönelik bu toplantıların Diyarbakır'da yapılması manidardır. Kürt halkı Müslüman bir halktır. Kürt halkının dine olan hassasiyetiyle alakalı kimsenin oyun oynamasına müsaade etmeyeceğiz. Bugüne kadar etmedik bugünden sonra da etmeyeceğiz. Biz bu kavmin Allah’ın katında lanetlenmiş ve önceki peygamberlerin döneminde de helaki yetine sebep olmuş bir kavim olarak görüyoruz biz” diye konuştu.

HDP'nin bu siyaseti kabul edilemez

HDP'ye tepkilerinin olduğunu ifade eden Göçtürk, “Bizim burada aslında en büyük tepkimizde HDP’yedir. Yani savunduğunuz ve hakkını aradığınız Kürt halkının hakkı bu tür eşcinsel sapıklara destek vererek alınmaz. Eğer bu şekil bir hak arayacaksanız biz o Kürtlerden değiliz. Biz Müslüman Kürt’üz ve biz bunlarında Kürtlüğünü kabul etmiyoruz. Alsınlar eşcinsellerini gitsinler Avrupa ülkelerine. İsveç’e gitsinler, Almanya’ya gitsinler, Hollanda’ya gitsinler ama bu topraklarda bunu bilsinler bu Kürt halkı bu fırsatı vermeyecek” dedi.

İsmail Oğuz, “HDP’nin yaptığı bu etkinliği biz lanetliyoruz. Bu bölge genelde tarihi boyunca dindarlıkla anılan peygamber şehri olarak bilinen, sahabe şehri olarak bilinen bir yerdir. Böyle bir ahlaksızlığın memleketimize getirilip konmasına razı değiliz. Ve bunun içinde müsaade etmeyeceğiz buna” diyerek tepki gösterdi.

Öte yandan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) LGBTİ Meclisi'nin 13.30'da Sümerpark'ta yapacağını duyurduğu panelin iptal edildiği bildirildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi