Görüş Bildir

Sezen Aksu ve Tarkan 'Ceylan' için düet yaptı

Sezen Aksu ve Tarkan 'Ceylan' için düet yaptı

Diyarbakır Lice’de 2009 yılında hayvanları otlattığı sırada bulduğu bombaatar mermisinin patlamasıyla hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol için Sezen Aksu ve Tarkan düet yaptı.

 Şarkıyı dinleyen anne Saliha Önkol, “Ceylan’ımı unutmadığınız için teşekkürler. Benim kızım herkesin dilinde bir türkü, bir şarkı şimdi” dedi

Sezen Aksu ve Tarkan, 28 Eylül 2009’da Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde hayvanları otlatırken bulduğu bombaatar mermisinin patlaması sonucu 12 yaşında yaşamını yitiren Ceylan Önkol için bir araya geldi. Gazete Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre söz ve bestesini Sezen Aksu’nun yaptığı, Tarkan’ın eşlik ettiği şarkı, 3 hafta içinde yaklaşık 7 milyon 300 bin kez dinlendi ve ilgi gördü.

Sözleri yürek parçalayan ‘Ceylan’ isimli şarkıyı, anne Saliha Önkol da gözyaşları içinde dinledi. Sözleri oğlu Abdülkadir Önkol tarafından kendisine çevrilip dinletilen şarkıyla ilgili olarak Saliha Önkol, “Bir kadın, bir de erkek, Ceylan’ım için yapmış şarkıyı, dinledim. Çok teşekkür ederim onlara. Var olsunlar” diyerek duygularını dile getirdi.

‘DİNLERKEN AĞLADI’

Ceylan’ın ağabeyi Abdülkadir Önkol (23), annesinin şarkıyı dinlediği an verdiği tepkiyi şöyle anlattı: “Duyduk ki kardeşim için şarkı yapmışlar, cep telefonumdan ben dinlettim anneme. Sözlerini de Kürtçe’ye çevirdim. Dinlerken ağladı. ‘Ne havan topu, ne mermi, senle vuruldum ben’ sözlerini çevirince annem, ‘Ceylan’ımın parçalarını eteğimle toplayışımı hatırladım’ dedi.”

CEYLAN

Söz ve beste: Sezen Aksu

Ah yüreğimde dörtnala atlar

Atların sağrısında kanatlar

Sağ yanım boydan boya Mezopotamya

Sol yanımda Rumeli ağıtları patlar

Gözlerime astılar seni

Ceylanım kör oldum ben

Ne havan topu ne mermi

Senle vuruldum ben

Ah gözümün yaşı sel Selanik

Diyarbekir’e bir türkü selalık

Gezme ceylan bu dağlarda gezme

Gece gerdanlık gündüz mezarlık

AİLEYE TAZMİNAT

Kamuoyunun günlerce gündeminde kalan Ceylan Önkol’un ölümünde failler tespit edilemedi. Kapatılan dosya daha sonra yeniden açıldı. Ailenin açtığı dava sonucu mahkeme, Önkol Ailesi’ne 28 bin 208 TL maddi tazminat ödenmesine hükmetti.
Etiketler: | | | |