Görüş Bildir

Sıcak temas

Sıcak temas

Diyarbakır ve Bitlis'de PKK ile sağlanan sıcak temasta örgüte büyük darbe indirildi. 9 örgüt üyesi etkisiz hale getirilirken, biri yaralı 3 militan da sağ yakalandı.

Yılmaz BEKLEYEN/Ahmet DEMİR

DİYARBAKIR-Metrelerce kar kalınlığına rağmen, Diyarbakır ve Bitlis kırsalında PKK'ya yönelik yürütülen operasyonlar aralıksız devam ederken, 9 örgüt mensubu etkisiz hale getirilirken, biri yaralı üç örgüt üyesi de sağ yakalandı. Diyarbakır kırsalındaki sokağa çıkma yasağı devam ederken, otomobil içerisinde esrar ve silah ele geçirildi.

DİYARBAKIR'DAKİ OPERASYON

Lice, Kulp, Silvan ve Hazro ilçeleri kırsalında  PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda biri ölü iki örgüt üyesi ele geçirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince alınan istihbaratın değerlendirilmesi sonucu Lice, Kulp, Silvan ve Hazro ilçeleri kırsalında faaliyet gösteren PKK'lılarının etkisiz hale getirilmesi, teröristler tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarının tahrip edilmesi ve malzemelerin ele geçirilmesi, bölgede bulunan yerleşim yerlerinde tespit edilen işbirlikçiler ve aranan şahısların yakalanması amacıyla 24-25 Şubat'ta, "Özel Birlik Operasyonu" gerçekleştirildiği bildirildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ                                                     

Operasyonda bir örgüt üyesi tabanca, 2 şarjör, 20 tabanca fişeği ve el bombası ile ölü ele geçirildiği, diğeri ise yaralı olarak yakalandığı belirtilen açıklamada, örgüt üyeleri tarafından kullanılan araç ve çevrede yapılan aramada 10 torba içerisinde 254 kilogram toz esrar ele geçirildiği kaydedildi.  Açıklamada, yakalanan teröristle ilgili adli işlemlerin başlatıldığı ifade edilerek vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması için teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI

Öte yandan, Lice, Silvan, Hazro ve Kulp ilçelerinin dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen PKK'lılar ile  işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek önceki gün ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

BİTLİS'TE SAĞLANAN TEMAS

Ağır kış koşullarının hüküm sürdüğü Bitlis'te PKK'ya yönelik operasyonlar ise aralıksız sürdürülüyor. Kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu kentte, geçen 20 Şubat'ta Bitlis Jandarma Bölge Komutanlığına bağlı birlikler tarafından 'Şehit Güvenlik Korucusu Nihat Çaprak-41 Operasyonu' başlatıldı. Merkeze bağlı Sehi Ormanları bölgesinde başlatılan operasyonda, güvenlik güçleri, 24 Şubat'ta bir grup PKK'lı teröristle karşılaştı. Güvenlik güçlerinin, 'Teslim ol' çağrısına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Çıkan çatışmada 3'ü kadın 8 terörist etkisiz hale getirilirken, 2 terörist ise yakalandı. Operasyon bölgesinde PKK'lı teröristlere ait sığınak ve barınaklarda ise çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

İKİ GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALI

Çatışmalarda 1 asker ile 1 köy korucusu ise hafif yaralandı. Yaralı asker ve korucu Bitlis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, konuyla ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk de açıklama yaptı. Dün Bitlis'e gelen ve bugün de Bitlis Polisevi'nde STK temsilcileri ve kanat önderleriyle toplantı yapan Bakan Yardımcısı Öztürk, bölgedeki operasyonların hava destekli olarak sürdürüldüğünü söyledi. Bakan Yardımcısı Öztürk, PKK'ya ağır darbelerin indirildiğini, bu operasyonların bölgedeki tüm PKK'lılar bitinceye kadar da sürdürülüceğini kaydetti.