Görüş Bildir

Silvan kliple tanıtılacak

Silvan kliple tanıtılacak

Diyarbakır'ın teröristlerden arındırılan Silvan ilçesinde terörün halk üzerinde oluşturduğu tahribatı gidermek, kamuoyunda oluşan olumsuz algıyı değiştirmek için Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde tarihi yapılarda klip çekildi.

Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği, öğretmenler ve okul idaresinin de görev aldığı, "Bir Ezgidir Silvan" adlı klip ile Silvan'ın tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılması hedefleniyor

 Kaymakam Kütük: "İlçemiz nasıl olumsuz olaylarla gündeme geldiyse bugün o izleri silmek ve gerçekte bulunduğu noktayı göstermek adına böyle bir çalışma yaptık. Gerçek Silvan budur"

Silvan Kaymakamlığı tarafından terörün halk üzerinde oluşturduğu tahribatı gidermek ve ilçenin tanıtımına katkı sunmak için klip hazırlandı.

20 Temmuz 2015'ten itibaren artan terör saldırılarının bertaraf edilmesine yönelik güvenlik güçlerince gerçekleştirilen 7 operasyonun başarıyla tamamlandığı Silvan'da yaşam normale döndü.

Kaymakamlık, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan, önemli bir ilim irfan merkezi olan Silvan'da terörün oluşturduğu tahribatın giderilmesi, ilçenin tarihi ve kültürel zenginliğiyle anılması için harekete geçti.

Bu kapsamda, Sosyal Bilimler Lisesinde müzik öğretmeni Ünal Yaşar'ın hazırladığı proje doğrultusunda ilçenin, Malabadi Köprüsü gibi tarihi mekanlarında okulun öğrencileri tarafından Kürtçe ve Türkçe şarkıların seslendirildiği, ''Bir Ezgidir Silvan'' adlı klibi çekildi.

- Kurşun sesleri yerini müziğe bıraktı

Kaymakam Murat Kütük, ilçe ile ülkenin birçok yerinin daha önce yaşanmamış terör saldırılarına sahne olduğunu, bu saldırıların güvenlik güçlerinin özverili çalışmalarıyla sona erdiğini söyledi.

"İlçemiz nasıl olumsuz olaylarla gündeme geldiyse bugün o izleri silmek ve gerçekte bulunduğu noktayı göstermek adına böyle bir çalışma yaptık. Gerçek Silvan budur." diyen Kütük, ilçeyi kültür ve turizm potansiyeli ile tanıtmak istediklerini dile getirdi.

Klipte öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin ve okul müdürünün de görev aldığına işaret eden Kütük, ilçe halkının sevecen ve yardımsever olduğunu belirtti.

Kütük, "İlçemizi ziyaret etmek için herkes gönül rahatlığı ile gelebilir. İlçemizde hiçbir sıkıntımız yok. Vatandaşlarımızın gece geç saatlere kadar ilçede gezdiğine şahit oluyoruz." dedi.

- "İlçemizin tarihi zenginliğiyle ön plana gelmesini istiyoruz"

Okul müdürü Reşit Ada ise ilçede yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü dile getirerek, yaşamın normale döndüğünü bu kliple göstermek istediklerini söyledi.

Ada, "Olumsuz havanın, kara bulutların dağıtılması, ilçemizde yaşamın normal akışında sürdüğünü göstermek için bu klibi çektik. İlçemiz ilim irfan yuvasıdır. Bu ilçe yüzlerce düşünce adamını, ulemayı, bilim adamını yetiştirmişti. Medeniyetin beşiği olan ilçemizin, tarihi zenginliğiyle ön plana gelmesini istiyoruz." diye konuştu.

Müzik öğretmeni Ünal Yaşar da ekip çalışması ile Silvan'ın tarihini, coğrafi yapısını, geçmişini ve bugününü tanıtmak istediklerini belirtti.

Klipte şarkı seslendiren öğrencilerden Melih Koçyiğit, memleket sevgisiyle projeye katıldığını vurgulayarak, Silvan'ın sıkıntılı dönemlerden sonra güzel şeyleri hak ettiğine inanarak bu projeye katıldıklarını dile getirdi.

Koçyiğit, bu tür projelerle öğrencilerin yeteneklerini de ortaya çıkarma fırsatı bulduğunu söyledi.

Canan Güneş, proje kapsamında Silvan ile ilgili oluşan olumsuz algının değişeceğine inandıklarını ifade ederek, insanların Silvan'daki güzelliklerin farkına varmalarını sağlamak için klipte yer aldıklarını anlattı.

İlçedeki Selahaddin Eyyubi Camii, Husuni Mağaraları, Kırık Minare, Zembilfroş Kalesi, Kulfa Kapısı, Boşat Kalesi ve Üsütünler Konağı mekanlarda çekimleri yapılan klip, sosyal paylaşım sitelerinde tanıtılacak.
Etiketler: | | | |