Görüş Bildir

Sosyal deneye suç duyurusu!

Sosyal deneye suç duyurusu!

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, sosyal deneylerde çocukların görüntüsünün kullanılmasının istismara davetiye çıkardığını belirtti.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, kentte çocuk işçilerin görüntülerinin çekilerek sosyal medyada paylaşıldığı 'sosyal deneyler' için suç duyurusunda bulunuldu. Barodan yapılan açıklamada, çocuğun yüzünün, kimliğinin açık bir şekilde belli olabileceği bir görüntünün sosyal medyada paylaşılıyor olmasının, çocuğu da istismara açık bir alan olarak ortaya koyduğunun altı çizildi.

‘ÇOCUK İSTİSMARINA AÇIK BİR ALAN’

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı avukat Mehmet Emin Çoban, çocukların gizlice görüntülerinin kaydedilmesinin ve hem çocuklardan hem de ebeveynlerinden izin alınmadan sosyal mecralarda paylaşılmasını çocuk istismarı olarak yorumladı.

Böylesi girişimlerin Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve çocukları koruma kanununun ihlal edildiğini savunan Avukat Mehmet Emin Çoban, kişinin beyanı veya rızası hilafında görüntülerinin paylaşılıyor olmasıyla özel hayatın gizliliğinin dikkate alınmadığını belirtti. Çoban, çocuğun yüzünün ve kimliğinin açık bir şekilde belli olabileceği bir görüntünün sosyal medyada paylaşılması çocuk istismarına açık bir alan olarak ortaya koyulduğuna dikkat çekti.

‘ÇOCUĞUN UNUTULMA HAKKI GÖZDEN KAÇIRILDI’

Bir çocuğun görüntülerinin tıklanma rekorları kırdığı ve sosyal mecrada önünü alınamayacak şekilde hızlıca yayıldığı bir ortamda çocuğun yüzünün, kimliğinin açık bir şekilde belli olabileceği bir görüntünün sosyal medyada paylaşılıyor olması, çocuğu da istismara açık bir alan olarak ortaya koyduğunu söyleyen Çoban, şöyle konuştu:

"Bunun gün geçtikçe biraz daha sayısının artıyor olmasından kaynaklı olarak biz de hukuki yollara başvurduk. Bize gelen ihbarlar da oldu bu yönde. Birkaç gün önce araç içerisinde su satan çocuğa tablet hediye edilmesi üzerinden artık hem bu husustaki ihlallerin önüne geçebilmek için, hem de artık bunun çocuğun istismar edilmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi ve devamında doğabilecek, çocuğun istismar edilebileceği alanların açılmasının önüne geçilebilmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Bu konuda görüntüleri de sunduk. Kapsamlı bir şekilde çocuk işçiliğine değinerek, bunun istismar edildiğini, özellikle çocuğun unutulma hakkının gözden kaçırıldığı da belirtildi suç duyurumuzda." Çoban, diğer taraftan, sosyal deney adlı videoların internet ortamından kaldırılmasını da talep ettiklerini belirtti.