Görüş Bildir

Tahir Elçi: Bu saldırı kabul edilemez!

Tahir Elçi: Bu saldırı kabul edilemez!

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, trafik polislerine yapılan silahlı saldırıyı kabul edilemez bulduklarını vurgulayarak, “KCK yetkililerinin insancıl hukuk kurallarına ve çatışma hukukuna bağlı kalacakları, operasyonel ve saldırı faaliyetleri içinde bulunmayan güvenlik görevlilerinin silahlı eylemlere hedef olmayacağı biçimindeki söz ve taahhüdünü yerine getirilmesi gerektiğini ifade etmek isteriz” diye konuştu.

Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Tahir Elçi, dün merkez Kayapınar ilçesinde uzun namlulu silahla saldırıya uğrayan iki trafik polisinin şehit edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Elçi, trafik hizmeti gibi toplumun günlük yaşamını kolaylaştırıcı bir kamusal hizmet yürüten trafik polislerine silahlı saldırıyı kabul edilemez bulduklarını belirterek, bu tür eylemlerin toplumu ve meslektaşlarını vicdanen rahatsız ettiğini vurguladı. Diyarbakır Barosunun her fırsatta devlet görevlilerinin şiddet ve silahlı eylemlere karşı yürütecekleri faaliyetlerin hukuk içinde kalması, ölçülü ve insan haklarını ihlal etmeyecek şekilde yürütülmesi gerektiğini ifade ettiğini anlatan Elçi, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü;

"SİLAHLI EYLEMLER YAPILMAMASI"

“Devlet dışı silahlı güçlerden de insancıl hukukun asgari ölçülerine uymaları, bu çerçevede güvenlik görevlisi de olsa silahsız veya operasyonel bir faaliyet içerisinde olmayan güvenlik görevlilerine karşı silahlı eylemler yapılmaması çağrısında bulunmaktadır. Diyarbakır Barosu olarak, KCK yetkililerinin insancıl hukuk kurallarına ve çatışma hukukuna bağlı kalacakları, operasyonel ve saldırı faaliyetleri içinde bulunmayan güvenlik görevlilerinin silahlı eylemlere hedef olmayacağı biçimindeki söz ve taahhüdünü yerine getirilmesi gerektiğini ifade etmek isteriz. Diyarbakır Barosu dün, Diyarbakır kent merkezinde, toplum içinde ve toplum hizmeti yürüten iki trafik polisine yönelik saldırının bu türden son saldırı olmasını ummaktadır.”