Görüş Bildir

Tahir Elçi 'özgürlüğün sesi' sergisiyle anıldı

Tahir Elçi 'özgürlüğün sesi' sergisiyle anıldı

Tahir Elçi, katledilişinin 6'ncı yılı dolayısıyla “Özgürlüğün sesi 50 mahpus 50 fotoğraf sergisi" ile anıldı.

Red fotoğraf grubu, Görülmüştür Ekibi ve Tahir Elçi Vakfı, 6 yıl önce katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi anısına “Özgürlüğün sesi 50 mahpus 50 fotoğraf” sergisi açtı. Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda açılan sergiye çok sayıda kişi katıldı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Tahir Elçi'yi andı. Eren, “Özgürlüğün sesi 50 mahpus 50 fotoğraf” sergisinde cezaevlerinde özgürlüklerinden yoksun bırakılan insanların hayalleri üzerine çekilen fotoğraflar, kaleme aldığı kitaplar ve gönderdikleri mektupların olduğunu söyledi. Bu sergi ile bir kez daha özgürlüğün ne kadar değerli ve kıymetli olduğunu anladığını belirten Eren, eserleri olan tüm tutukluları kutladı. 

ELÇİ İZ BIRAKTI

Görülmüştür Ekibi'nden Adil Okay ise “Elçi arkasında upuzun bir ayak izi bıraktı ve bu ayak izini takip etmekten onur duyuyoruz. Onu özlemle saygıyla bir kez daha anıyoruz” dedi.

Bu çalışmanın zorlu bir süreçten geçilerek hazırlandığını belirten Okay, “Politik nedenlerden dolayı tutuklu bulunan 50 farklı cezaevindeki tutuklulara özgürlük düşlerini yazıp, mektuplar ile bize iletmelerini istedik. Kimi mektuplar verilmedi. Kimisi kayboldu. 1 yıllık çalışma sonucu böyle çalışma çıkardık” dedi. 

ADALET NÖBETİ'NE ÇAĞRI

Hasta tutuklularının tedavisinin yapılması, ceza infaz süreleri dolan tutukluların tahliye edilmesi için tutuklu yakınlarının Diyarbakır Barosu’nda başlattığı Adalet Nöbeti'ne de değinen Okay, bu eylemin sahiplenilmesi yönünde çağrı yaptı. 
Etiketler: |