Görüş Bildir

Toplu taşıma yeni nefes

Oluşturulan 4 yeni ana hat ve 4 besleme hattı 15 Mart’tan itibaren 83 araç ile Diyarbakır'da vatandaşların hizmetine girecek.

Toplu taşımada vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için Ulaşım Master Planı’nı revize eden Diyarbakır Belediyesi şehirdeki güzergahlarda yaşanan yoğunlukları göz önünde bulundurarak yeni hatlar açmak için düğmeye bastı. Belediye Ulaşım Daire Başkanlığı, ana hat olarak belirlediği A1, A2, A3 ve A4 adıyla açtığı yeni güzergah hatlarında toplu taşıma araçları 8 dakikada bir sefer düzenleyecek. Ana hatlardaki yoğunluğu azaltmak içinde 4 besleme hat vatandaşlara hizmet edecek. Ana ve besleme hatlarda toplam 83 adet toplu taşıma aracı yolcu taşıyacak.

YENİ ANA HAT DURAKLARI OLUŞTURULDU

Yeni oluşturulan ana hatlar; A-1 hattı 16 araç ile Üniversite- Dağkapı-Elazığ Bulvarı-Gevran Caddesi-Ofis-Koşuyolu-Bayındırlık -Tesisler- 500 Evler güzergahında. A-2 hattı 16 araç ile Üniversite- Dağkapı-Çift Kapı- Anıt Park- Ofis- Koşuyolu-Bayındırlık-Tesisler- Diclekent Bulvarı-Fırat Bulvarı-Stadyum güzergahında. A-3 hattı 18 araç ile Üniversite- Dağkapı-Çift Kapı- Anıt Park- Ofis- Koşuyolu-Hat Boyu-Polis Okulu- Emek Caddesi-Fırat Bulvarı- Dicle Kent Bulvarı- Mezopotamya Bulvarı- Araştırma Hastanesi güzergahında. A-4 hattı 16 araç ile Üniversite- Dağkapı- Elazığ Bulvarı- Üç Kuyu TOKİ- Araştırma Hastanesi duraklarından oluşacak.

BESLEME HATTI OLUŞTURULDU

Ana hatlara ek olarak 4 besleme hatlarını ise şu durakları, Dicle Üniversite 5 araç ile kampus içi için 5 dakikada bir sefer. Afet evler bölgesinde 4 araç ile 500 Evler -Afet Evler- 500 Evler Toki-Leyla Kasım Caddesi- Urfa Bulvarı güzergâhında 8 dakikada bir sefer. Üç kuyutoki bölgesi 4 araç ile Araştırma- Üç Kuyu Tokigüzergahında 8 dakikada bir sefer. Araştırma Hastanesi 4 araç ile Araştırma Hastanesi-MemursenToki- Güneydoğu Yapı Koperatifi- Maliye Konutları-Sosyal Konutlar-D Tipi Cezaevi güzergâhında 10 dakikada bir sefer düzenleyecek.

VATANDAŞLAR EK ÜCRET ÖDEMEYECEK

Özellikle Afet Evleri ve 500 Evler bölgesinde kısa mesafe indi-bindi yapıldığında tam ücret ödeyen vatandaşlar, sadece ring seferini kullandıklarında 1 TL ödeyecek. Ring hattına binen ve 1 TL ödeyen vatandaşlar, toplu taşıma ait ana hatlara 1 saat içinde aktarma yaptıklarında ise, yine 1 TL ödeyerek tek ücretle seyahatlerini tamamlayacak. Ana hatlarından 1 saat içerisinde ring hattına aktarma yapan vatandaşlar, biniş kartı olan Diyarkart’ı kullandıklarında ücret alınmayacak. Aynı şekilde ring hattına bindiklerinde 1 TL ödeyen öğrenciler, ana hatlara 1 saat içinde aktarma yaptıklarında, 0.25 TL ödeyerek tek ücretle seyahatlerini tamamlayabilecek.