Görüş Bildir

Toplu taşımada pozitif ayrımcılık

Toplu taşımada pozitif ayrımcılık

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kadınlar ve kız öğrenciler ile 65 yaş üstü vatandaşların gece saatlerinde evlerine rahat ve güvenle ulaşmalarını sağlamak için otobüslere durak dışında inip, binmelerine imkan sağlayacak uygulama başlattı.

Ahmet DEMİR

DİYARBAKIR - Büyükşehir Belediyesince, kadınlar ve kız öğrenciler ile 65 yaş üstü vatandaşlar için evlerine rahat ve güvenle ulaşmalarını sağlamak amacıyla toplu taşıma araçlarına durak dışında inip, binmelerini sağlayacak uygulama başlatıldı.                

Belediye Başkanı Cumali Atilla'nın talimatıyla kent merkezinde toplu taşıma hizmetinden faydalanan kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacak.

Bu kapsamda kent içinde belediye otobüsleri ile ulaşımını sağlayan kadınlar, kız öğrenciler ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlar kış aylarında saat 19.00, yaz aylarında ise 20.00'den itibaren tüm güzergahlarda durak haricinde otobüsten inebilecek veya otobüse binebilecek.

BAYAN YOLCULARA POZİTİF AYIRIMCILIK

Geç saatlerde evlerine dönecek dezavantajlı kişilerin olası saldırılardan ve tehlikelerden korunmasının amaçlandığı uygulama ile vatandaşların gece saatlerinde evlerine daha kısa sürede ve güvenle ulaşması sağlanacak.Uygulama vatandaşlarca memnuniyetle karşılandı. Diyarbakırlılar, son derece önemli buldukları bu hizmetle evlerine artık daha rahat ulaşabilecek olmanın sevincini yaşadıklarını belirtti. Vatandaşlar, hizmeti sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Atilla'ya teşekkür etti.