Görüş Bildir

Üç eylül çağrısı!

Üç eylül çağrısı!

'PKK bitene, Kandil'in ismi silinene kadar mücadele devam edecek'

Diyarbakır’da HDP il binası önünde nöbet tutan Ayşegül Biçer, 3 Eylül 2019'da oturma eylemine başladığını, evladını PKK ile siyasi kolu HDP'den söke söke aldığını söyledi. Biçer, "PKK bitene, Kandil'in ismi silinene kadar mücadele devam edecektir" dedi.

'3 EYLÜL'DE TÜRKİYE BURADA EYLEMDE OLACAK'

6 yıl önce 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan için HDP il binası önünde oturmaya başlayan Süleyman Aydın, 3 Eylül'de eylemin 3'üncü yılına gireceklerini belirtti. Aydın, "Türkiye burada nöbette olacak. Evlat nöbeti tutan anne ve babalar olarak herkese çağrımızdır. Gelin bize destek verin, bu HDP'nin iç yüzünü ortaya çıkaralım. Görüyorsunuz, HDP bizden kaçıyor. Kesinlikle bu eylemimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Devletimiz büyük bir devlet. Çocuklarımız için büyük mücadele veriyor. 30'dan fazla evladımızı kurtardık. Darısı inşallah bizim başımıza olur. 3 Eylül'de Türkiye burada eylemde olacak" dedi.

'ZAFER ANNE VE BABALARIN OLACAKTIR'

3 Eylül 2019'da oturma eylemine katılan Ayşegül Biçer, evladını PKK ve siyasi kolu HDP'den söke söke aldığını söyledi.

Biçer, "Çok şükür söke söke aldım ama mücadelem bitmedi. Tüm anne ve babalar evladına kavuşuncaya kadar mücadele devam edecek. PKK bitinceye ve Kandil'in ismi silininceye kadar mücadele devam edecektir. Çünkü bu anneler ve babalar haklı olanı istiyor. İstemeye de devam edecektir. Zafer anne ve babaların olacaktır" diye konuştu.

'BERABER GÜÇLENELİM Kİ EVLATLARIMIZI KURTARALIM'

Diyarbakır'da geçen yıl 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Yusuf için oturma eylemine devam eden Celil Bektaş ise 2019 yılının 5 Mayıs'ından bu yana HDP binası önünde olduğunu söyledi.

Bektaş, şunları dile getirdi: "Bu kadar emek boşa gitmedi. Kazandık, çadır kazandı. Anne ve babalar kazandı. Demek ki isteyince oluyor. Allah'a çok şükür. Hepsi aynı evladımız, Mustafa benim oğlumun yanından geldi. 32 evladımız geldi. Evladı giden anne ve babalar evlatlarına kavuşacak. Diyarbakır halkına sesleniyorum; gelin 3 Eylül'de bize destek verin. Beraber güçlenelim ki evlatlarımızı kurtaralım."

ANNE KÜÇÜKDAĞ; TESLİM OL ÇAĞRISI YAPTI

Adana'nın Seyhan ilçesinden 5 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Engin için eylemde yer alan anne Kamile Küçükdağ, çocuklarından ayrı olmanın çok zor olduğunu dile getirdi.

Çocuklarını HDP ve terör örgütü PKK için doğurmadıklarını ifade eden Küçükdağ, "7 yıldır ne çektiğimi bir Allah bilir bir ben bilirim. Başımı yastığa koyduğumda nerede olduğumu bilmiyorum, evladım nerede diyorum. Gözyaşlarına boğuluyorum." dedi.

Küçükdağ, evladına güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulundu.

Dağa götürülen oğlu için eyleme katılan baba Ömer Tokay da evlat mücadelesinin sürdüğünü dile getirdi.

Sonuna kadar nöbeti sürdüreceğini dile getiren Tokay, "Birkaç gün sonra oturma eylemimiz 3. yılına girecek. Kar demeden kış demeden buradaydık. Burayı terk etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Oturma eylemi sayesinde 32 ailenin evladına kavuştuğunu anımsatan Tokay, oğlunun güvenlik güçlerine teslim olmasını istediğini de vurguladı.