Ulu Camide insan seli

İslam aleminin 5'inci Harem-i Şerifine akın eden Diyarbakırlılar, bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihya etti.

Ulu Camide insan seli

HABER MERKEZİ

On bir ayın sultanı Ramazan ayının son gecelerinden biri ve aynı zamanda bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'nde Diyarbakırlılar Tarihi Ulu Cami'ye akın etti.

Tarihi Ulu Camii'ni Kadir Gecesi münasebetiyle hınca hınç dolduran Diyarbakırlılar cami avlusuna taştı.

Erkeklerin önde, bayanların arkada oluşturduğu saflarda yatsı namazı müteakiben kılınan teravih namazından sonra Kadir Gecesi münasebetiyle program düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda imam hatiplerden Recep Sevük, Mustafa Kazan ile Bayram Doğan mevlit, ilahi ve kasideler seslendirdi.

Okunan ilahi ve kasideler arasında Ömer Yakut ve Ömer Kılıç hocanın Kur'an ziyafetleri gönülleri mest etti.

CAMİ DOLDU TAŞTI

Günün anlam ve önemine ilişkin vaaz veren Diyarbakır İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu, Kadir gecesinin ehemmiyetine vurgu yaptı.

Ramazan ayının son günleri içerisinde bulunulmasından dolayı hüznü, Kadir Gecesini ihya etme fırsatından sevinci bir arada yaşanıldığına dikkat çeken İmamoğlu, "Ne mutlu Ramazan ayını en güzel şekilde geçirip ihya ederek affettirmiş, günahlarını bağışlatmış olarak bayrama yetişenlere! İsminden de anlaşıldığı üzere Kadir Gecesi kadri ve değeri bol olan bir gecedir." dedi.

Kadir Gecesinin özellikle Kur'an-ı Kerim'de müstakil bir sureye Kadir ismi verildiğinin altını çizen İmamoğlu, Kadir Gecesinin önemini ayetler ışığında aktardı. Cami cemaatine sıcak çorba ikramı yapılırken, bazı özel işletmeler kendi ürettikleri tatlıları dağıttı. 

Kaynak: Diyarbakır Söz

Çok Okunan Haberler