24

(Video) Hevsel bahçeleri kitaplaştırılıyor

Diyarbakırda 8 bin yıldır tarımın yapıldığı, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Hevsel Bahçeleri, tarımsal üretim ve biyolojik zenginliğiyle kitaplaştırılacak.

(Video) Hevsel bahçeleri kitaplaştırılıyor

Tarihi Sur ilçesinde bulunan Hevsel Bahçeleri'ndeki 2 bin 800 dekar alanda sebze ve meyveler yetiştiriliyor.

Dicle Nehri'nden beslenen bereketli topraklarda yapılan tarımsal üretimle yaklaşık 200 aileye gelir kapısı olan Hevsel Bahçeleri, kentin "oksijen deposu" olmasının yanı sıra eklem bacaklılardan sürüngenlere, su samurlarından Fırat kaplumbağaları ve kuş türlerine kadar çok sayıda canlıya ev sahipliği yapıyor.

Kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçılarının yanı sıra biyolojik çeşitlilik yönünden araştırma yapan akademisyenlerin de vazgeçilmez noktası olan Hevsel Bahçeleri, 12 akademisyenin yapacağı ortak çalışmayla kitap haline dönüştürülecek.

Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, Hevsel Bahçeleri'ne yönelik şimdiye kadar yapılan çalışmaları da derledikten sonra 12 bilim insanının da yer alacağı yaklaşık 18 aylık çalışma sonucunda uluslararası bir kitaplaştırma projesi üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.