24

(Video) Yaptıklarıyla gittiler

Türkiyede, 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile uygulamaya konulan kayyum uygulaması Diyarbakırdaki valilere yaramadı. Daha önce kentte görev yapan valiler, batıdaki büyük kentlere atanırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Cumali Atilla ile İlin Valileri Hasan Basri Güzeloğlunun ardından Münir Karaloğlu merkeze çekildi.

Kayyım Atilla ile iki vali de görev yaptıkları dönemde, ithal ve çifte maaşlı bürokratlar, belediyeden yapılan harcamalar ve ihalelerle sık sık gündeme gelmeleri, toplumda kayyım uygulamasının destek görmemesine neden oldu. Bu arada “kayyım olarak atanan bürokratlara da bu iş onlara yaramadı” şekilde yorumlandı.

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışınak ve Fırat Anlı’nın 2016 yılında görevden alınarak tutuklanmasının ardından o dönem kentte vali olan Hüseyin Aksoy’dan belediyede kayyum olarak görev yapması istendi. Ancak, Aksoy, “büyükşehir sınırlarının geniş olması” ve “yoğunluk” gerekçesiyle kayyumluk görevini kabul etmedi. Aksoy’un kayyumluğu kabul etmemesi üzerine daha önce Diyarbakır’da vali yardımcılığı yapan ve Ankara-Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla, Büyükşehir Belediyesi kayyumu olarak atandı.

Atilla, 2019 yerel seçimlerinde AK Partiden Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapıldı ve HDP’nin adayı Selçuk Mızraklı karşısında seçimi kaybetti. Kayyum Cuma Atilla’nın belediyedeki lüks makam odası ve banyosu kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Atilla merkeze çekildi. Uzun bir süre görev verilmeyen Atilla daha sonra, Ankara Altındağ İlçe Kaymakamlığı görevine atandı. Atilla halen bu görevi yürütüyor.

Hüseyin Aksoy’un Kocaeli Valisi olarak atanmasından sonra Diyarbakır’a vali olarak atanan Hasan Basri Güzeloğlu, kayyumluk görevini üstlendi. Güzeloğlu göreve başlar başlamaz, daha önce kayyum uygulamasını antidemokratik bularak basın açıklamasıyla kınayan bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin kendisini belediyede ziyaret ederek tebrik etmek istemesi tartışma yaratmıştı. Hasan Basri Güzeloğlu, İçişleri Bakanlığına yazı yazarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı daha mazbatasını bile almadan görevden alınmasını istemişti. Güzeloğlu, 10 Haziran 2020’deki kararname ile merkeze çekildi. Güzeloğlu’nun yerine Münir Karaloğlu atandı.

Güzeloğlu’dan sonra Diyarbakır’da vali olarak atanan Münir Karaloğlu, hem belediye hem de kendisine bağlı kamu kuruluşlarının başına Antalya başta olmak üzere batıdaki illerden getirdiği “ithal bürokratlar” ile gündeme geldi.

Karaloğlu, Antalya’dan getirilip Diyarbakır’da soğuktan kuruyan palmiyeler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreter yardımcılığı yapan Ercan Bircan ile belediye çalışanı Ramazan Ekmedi’nin Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen’in özel hayatıyla ilgili şantaj ve tehditte bulundukları gerekçesiyle tutuklanması, çok tartışılan karpuz ve çocuk heykeli gibi olaylar ile gündeme geldi. Vali Karaloğlu, görev süresi dolmadan merkeze çekildi. Yerine, Mersin Valisi Ali İhsan Su atandı. Karaloğlu, öncek gün sessiz sedasız Diyarbakır’ı terk etti.

Daha önceki Diyarbakır valileri batıdaki büyük kentlerer atanırken, kayyum uygulaması ile birlikte Diyarbakır’da hem valilik hem Büyükşehir Belediyesi’nde kayyumluk yapan Hasan Basri Güzeloğlu ve Münir Karaloğlu ile Diyarbakır’ın ilk kayyumu olan ve AK Parti’den Belediye Başkan Adayı yapılan, ancak başarısız sonuc alınan Cumali Atilla’nın merkeze çekilmesi, “Diyarbakır’da kayyum uygulaması valileri ve kaymakamları yedi” yorumlarını beraberinde getirdi.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.