Görüş Bildir

Virüs denetimi

Virüs denetimi

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Sur Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri,maske takma zorunluluğuna uymayanları uyarmak ve Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği cezai işlem uygulamak için denetimlere başladı. Merkez Sur ilçesindeki Hasan Paşa Hanı ile Gazi ve Melik Ahmet caddelerinde denetim yapan ekipler, işyerlerinin uyması gereken hijyen kurallarını uygulayıp uygulamadığını kontrol etti.

Diyarbakır'da polis ve zabıta ekipleri korona virüs önlemleri kapsamında denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde kurullara uymayan iş yerlerine para cezası kesildi.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'COVID-19 tedbirleri kapsamında denetimler' konulu genelge gönderdi. Genelgenin ardından tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır'da da polis ve zabıta ekiplerince denetim gerçekleştirildi. Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde Büyükşehir Belediyesi ile Sur Belediyesi zabıta ekipleri ve polis ekipleri, insanların yoğun olarak bulunduğu mekanlar ile iş yerleri ve minibüs duraklarında denetim gerçekleştirdi.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA

Yapılan denetimlerde esnaf ve vatandaşlara sosyal mesafe ve maske takma kuralları ile hijyen kuralları hatırlatılırken, kurallara uymayan bazı iş yerlerine cezai işlem uygulandı. Diyarbakır genelinde devam eden denetimlerde ticari taksiler, pazar yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, çay bahçesi, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe ve elektronik oyun yerleri, berber, kuaför, güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park ve piknik alanları gibi erler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parkların tek tek denetleneceği öğrenildi.

YENİŞEHİR'DEKİ DENETİMLER

Öte yandan, Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci’nin kontrolünde ilçede gerçekleştirilen denetimlere polis ve zabıta ekipleri katıldı. Denetimlerde Bilim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediği kontrol edildi. Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe ve elektronik oyun yerleri, berber, kuaför, güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park, piknik alanları gibi yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenen kurallara uyulup uyulmadığının denetlendiğini söyledi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bulaşıcı hastalık ile mücadelenin devam ettiğini belirten Kaymakam Beşikci, "Korona virüs salgınına karşı ülkemiz başarılı bir mücadele yürütmüştür. Ülke olarak çeşitli tedbirler aldık, kurallar koyduk ve uygulamaya çalıştık. Geldiğimiz noktada bu süreç ama henüz bitmiş değil. ‘Salgın bitti normal hayatımızda dönelim, herkes istediği gibi hareket etsin’ deme noktasında değiliz. İçişleri Bakanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın, Bilim Kurulumuzun belirlemiş olduğu kurallara mutlaka uymalıyız ve sosyal mesafemizi korumalıyız" dedi. 
Etiketler: