Görüş Bildir

Ya Eski Ya Yeni!

Ya Eski Ya Yeni!

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "AK Parti çok farklı bir Türkiye inşa etti. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Şimdi ya birileri gelecek yeniden o eski Türkiye'yi canlandırmaya çalışacak ya da 7 Haziran'dan sonra yeni bir Türkiye'yi çok daha güçlü bir şekilde inşa edeceğiz”

Bakan Yılmaz, Diyarbakır'daki temasları kapsamında beraberindeki milletvekili adayları ve AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ile Ergani ilçesini ziyaret etti.

İlçe girişinde vatandaşlarca karşılanan Bakan Yılmaz daha sonra Kaymakam Eşref Yonsuz ile görüştü.

Cevdet Yılmaz, Yonsuz'un ilçede yasa dışı bahis ve uyuşturucunun önüne geçilemediğini, ilçeye bir müftü atanmasını istediklerini belirtmesi üzerine gerekenin yapılacağını belirtti.

Bakan Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Ergani'nin kadim bir ilçe olduğunu vurguladı. İlçede manevi bir miras olduğuna işaret eden Yılmaz, "Burada peygamber türbeleri söz konusu. Hilar Mağaraları ve Çayönü'nün UNESCO Kültürel Miras Listesine alınmasıyla ilgili çalışmalar var. Bu konuda gereken yapılacaktır" diye konuştu.

"Ergani ve Çermik barajlarının temelini atacağız"

Yılmaz, bu tür değerlerin hiçbir dönemde olmadığı kadar AK Parti hükümetleri döneminde desteklendiğini belirterek, dünyadaki çok sayıda insanın buraları ziyaret etmek istediğini dile getirdi.

"Burası Sezai Karakoç'ların beldesi. Bu değerlere sahip çıkmamız lazım. Burası Akkoyunların başkenti. Bunu dikkate alıp, programlarımızı ona göre yapmamız lazım" diyen Yılmaz, ilçede gerçekleştirilecek çalışmalara ilişkin şunları aktardı:

"Ergani ve Çermik barajlarının temelini atacağız. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Tarımla ilgili çok önemli çalışmalarımız var. Katma değeri yüksek bir tarım ile çiftçilerin gelirlerini yükseltmesi için çalışmalar yapacağız."

"Diyanet ile niye uğraşıyorsunuz?"

İlçede esnafın sorunlarını dinleyen Yılmaz daha sonra CHP ve HDP seçim bürolarını da ziyaret ederek, başarı diledi.

Milletvekili adayı Mustafa Elgörmüş'ün seçim bürosunun açılışına katılan Yılmaz, Bekir Aral Lisesi'nde muhtarlarla bir araya geldi.

Yılmaz, "Birileri Diyanet'i kapatmaktan bahsediyor. Erganililer bunu izin verecek mi? Bu Diyanet artık Kürtçe vaaz basabilecek. Diyanet ile niye uğraşıyor, kime şirin görünmeye çalışıyorsunuz?" şeklinde konuştu.

"Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik"

Yılmaz, AK Parti hükümetlerinin çalışmalarıyla Türkiye'nin ilerleme sağladığına işaret ederek, şunları dile getirdi:

"12 yıl öncesine gidin ve hastanelerin, doktorların, yolların durumunu düşünün. AK Parti, eğitim, sağlık, adalet, emniyet ve yollara bakıldığında çok farklı bir Türkiye inşa etti. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Şimdi ya birileri gelecek yeniden o eski Türkiye'yi canlandırmaya çalışacak ya da 7 Haziran'dan sonra yeni bir Türkiye'yi çok daha güçlü bir şekilde inşa edeceğiz."

Bakan Yılmaz, sahip olunan değerlerin tekrar inşa edilmesi ve canlandırılması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Maneviyatımızdan, kültürlerimizden, özgürlüklerimizden korkmayacağız. Gençlerimizi bu manevi değerlerden kopararak, manevi değerlerimizi değersizleştirmeye çalışanlar var. Biz herkese saygılıyız, tüm siyasi fikirlere ve görüşlere açığız. Türkiye yasaklar ülkesiydi, AK Parti tüm yasakları kaldırdı. Demokrasiden bahsediliyor ama en küçük farklılıklara bile tahammül edemiyorlar. Nerede kaldı sizin barışınız, huzurunuz?. 'Yolsuzluk ve usulsüzlük' diyorlar. Yolsuzluk ve usulsüzlük yapılsaydı bu hizmetler gelebilir miydi? Güçlü iktidar olduğunda Çözüm Süreci de ekonomi de demokrasi de olur."