Görüş Bildir

Yağmur duası!

Yağmur duası!

Bismil' merkez ve köylerinde çiftçiler yağmur duasına çıktı.

Ahmet DEMİR

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi merkezi ve köylerindeki çiftçiler, bu yıl yeterli yağış olmadığından dolayı yağmur duası yaparak, mevlit okuttu.                     

İLÇE MERKEZİNDE YAĞMUR DUASI

Bismil’de mevsim normalleri altında seyreden yağış miktarından dolayı ekinleri tarlada kurumaya başlayan vatandaşlar, ilçe merkezinde bulunan Halil İbrahim Oruç Parkı’nda bir araya geldi. Genç, yaşlı ve çocuklardan oluşan cemaate İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş imamlık yaptı. Burada vatandaşlara hutbe veren Durmuş, daha sonra iki rekat namaz kıldırdı.

ELBİSELER TERS GİYİLDİ

Yağmur duası sırasında Durmuş cübbesini ters giyerken, vatandaşlar da elbiselerini tersine çevirdi. Durmuş, “Allah’ım bize yağmur ihsan et, Allah’ım bize yağmur ver, Allah’ım bize yağmur ver, Allah’ım yüksek tepelere, küçük tepelere, vadilere, ağaçlık tepelere yağdır. Kullarını, hayvanlarını yağmur suyuyla sula, rahmetini saç ve dağıt, ölmüş olan topraklarımıza hayat ver. Ey yüce Rabbimiz bizleri yağmurla nimetlendir. Bizleri ümidini kesenlerden eyleme. Ya Rabbi bizim ekinlerimiz yetişsin, sağmal hayvanlarımız süt versin, göğün bereketleri ve yeryüzünün bereketleri ile bizleri sevindir, nimetlendir. Ey yüce Rabbimiz biz senden mağfiret, bağışlanma dileriz. Şüphesiz sen en çok mağfiret edensin. Bize semadan bol ve hayırlı yağmurlar yağdır” şeklinde dua etti.

SİNANLI KÖYÜNDE MEVLİT

Buarada Sinanlı Köyü sakinleri, kuraklık endişesiyle yağmur duasına çıktı. Bölgede bu yıl kuraklığın etkili olması nedeniyle yeterli yağış alamayan 180 hane ve 2 bin nüfuslu Sinanlı köylüleri, Cuma namazının ardından evlerde yapılan yemeklerini alarak, yağmur duası yapıp, mevlit okuttu.

Bu yıl yeterli yağış alamadıklarından dolayı mağdur olduklarını anlatan çiftçi Yılmaz Duru, köylülerin tarlalarını kendi imkanlarıyla suladıklarını söyledi. Köyde yoğunlukla buğday ve mısır ektiklerini belirten Duru, "Uzun zamandır yağış görümedik. Ektiklerimiz su alamadığından dolayı yeterli bir verim alamadık. Köylüler olarak bugün Cuma namazı ardından evde daha önce hazırladığımız yemeklerimizi alıp hep birlikte yağmur duasına çıktık. Duanın ardında ise mevlit okuttuk. Tek isteğimiz topraklarımızın su görmesidir" dedi.