Görüş Bildir

Yakışır öldürüldü

Yakışır öldürüldü

Diyarbakır'da 2 polisi şehit ettikten sonra Baro Başkanı Tahir Elçi'nin bulunduğu sokağa giren ve çatışma sırasında elindeki silahı polise fırlatan YDG-H'li Uğur Yakışır'ın öldüğü belirlendi.

Sur ilçesinde Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği olaydan önce durdurulan taksinin içinden ateş ederek 2 polisi şehit eden örgüt üyeleriyle ilgili önemli bilgilere ulaşıldı. Örgüt üyelerinin, PKK'nın gençlik yapılanması olan YDG-H (Yurtsever Demokratik Gençlik Harekâtı) üyesi Mahsun Gürkan ve Uğur Yakışır olduğu belirlendi.

ÖZEL EĞİTİM ALDILAR

İki militanın Sur'da polisi hedef aldıkları saldırıdan bir gün önce de Bağlar ilçesinde beyaz Toros'la gelip, 3 polisi yaraladığı tespit edilmişti. 3 polisin yaralandığı olayda Uğur Yakışır'ın kardeşi olan Süleyman Yakışır öldürülmüştü. Süleyman ve Uğur Yakışır ile kuzenleri olan Mahsun Gürkan'ın Lice kırsalında özel silah ve suikast eğitimi aldıktan sonra YDG-H'de görevlendirildikleri belirlendi.

KAÇARKEN 3 KURŞUN YEDİ

Elçi'nin hayatını kaybettiği saldırı sırasında yaralı olarak kaçan biri olan Uğur Yakışır'ın öldüğü belirlendi. Olay anında sivil polislerin yakın mesafeden ateş ettiği Yakışır'ın omuz ve karın bölgesine 3 kurşun isabet ettiği, hendek ve barikatların kurulduğu bölgeye doğru yaralı olarak kaçan Yakışır'ın öldüğü bilgisine ulaştı. Yakışır'ın cesedinin Sur'daki militanların elinde olduğu öğrenildi. Kuzeni Mahsun Gürkan'ın ise yaralı olduğu değerlendiriliyor.

İŞKENCE İDDİASINA SORUŞTURMA

Öte yandan, Uğur Yakışır'ın 2 yakını ve bir arkadaşı önceki gün gözaltına alındı. Yakışır'ın kuzeni O.Y.'nin avukatları Şivan Cemil Özen ve Cemile Turhallı Balsak, Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak müvekkillerinin gözaltında işkence gördüğünü öne sürüp, suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nca işkence iddiaları ile ilgili soruşturma başlatılırken, Cumhuriyet Savcısı, O.Y.'nin yeniden doktor raporu aldırılması için hastaneye sevk edilmesi talimatını verdi. Savcı ayrıca O.Y.'nin Terörle Mücadele Şubesi'ne giriş- çıkış yaptığı kapılar ve şubede bulunduğu yerlerin tüm güvenlik kamera görüntülerinin de gönderilmesini istedi.