Yerel meclis oturum yaptı

Belediye Meclisi toplandı. Başkan Bucak, demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir yönetim politikasıyla hareket edeceklerini belirterek, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı ile hareket edeceklerini söyledi.

Yerel meclis oturum yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin ilk toplantısında konuşan Eş Başkan Serra Bucak, katılımcı, çoğulcu, çok kültürlü bir anlayışla çalışmak istediklerini belirterek, “Bizler, birlikte başarmak istiyoruz, bu başarıya önümüzdeki beş yıl birlikte imza atmak istiyoruz ve Diyarbakır halkına birlikte layık olmak istiyoruz” dedi. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi, ilk toplantısını Eş Başkan Serra Bucak başkanlığında gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi hizmet binasındaki toplantıya meclis üyeleri katıldı. Meclis toplantısında kadın temsiliyetinin güçlü olması dikkat çekti.

‘KAYYUM UYGULAMALARININ YARATMIŞ OLDUĞU SONUÇLARLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Meclis toplantısının açılışında konuşan DBB Eş Başkanı Serra Bucak, DEM Parti’nin, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 17 ilçeden seçilmiş meclis üyeleri, ilçelerin belediye başkanları, seçilmiş meclis üyeleri ile bir araya geldiklerini söyledi. Sekiz yıllık kayyum sürecine dikkat çeken Bucak, “Bildiğiniz üzere hakikaten hem kent açısından hem de Diyarbakır halkı açısından oldukça ağır sonuçlarıyla karşı olduğumuz sekiz yıllık bir kayyum uygulamaları sürecinin yaratmış olduğu sonuçlarla karşı karşıyayız. Bu sekiz yıl boyunca gasp edilen irade hakikaten sonuçları ağır olan uygulamaları bize göstermiştir. Bugün meclis başta olmak üzere tüm meclis yapılarımız ve belediye yönetimlerimiz, bu tadilatları önümüzdeki beş yıl boyunca gidermekle sorumlu olacak bir yapıdır” diye konuştu.

‘KATILIMCI, ÇOĞULCU, DEMOKRATİK VE TOPLUMCU BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI’

Bucak, meclisin deneyimli meclis üyelerini, başkanlarını,  kadın mücadelesinde yer alan kadınları barındırdığını belirterek, “Bu meclis kendi alanında mesleki açıdan pek çok meslek grubunu içinde kapsayan çok çeşitli bir meclis. Bu anlamıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak şanslıyız. Her birimiz önümüzdeki beş yıl boyunca halk için faydalı olacak bütün uygulamalar, projeler ve çalışmalar için seferber olacağız. Bunu yaparken elbette bizim bir yerel yönetimler anlayışımız var. Bu yerel yönetimler anlayışı daha önce de pratik ettiğimiz üzere katılımcı, çoğulcu, demokratik ve toplumcu bir belediyecilik anlayışıdır. Aynı zamanda şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilir bir yerel yönetimler anlayışıdır. DEM Parti olarak bir yerel yönetimler bakış açımız var. Demokratik, katılımcı, çoğulcu, ekolojik ve kadın özgürlükçü, eşitlikçi anlayışımızı esas alan bir yerde tüm meclis çalışmalarımızı, komisyon çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

‘BİRLİKTE BAŞARMAK İSTİYORUZ’

Bucak, kentin tüm dinamiklerini, tüm sivil toplum yapısını, aktivistlerini, mahalle meclislerini, muhtarlarını, rûsipilerini, kanaat ve inanç önderlerini, özetle tüm farklılıkları içerisinde barındırarak katılımcı, çoğulcu, çok kültürlü anlayışla çalışmak istediklerini söyledi. Bucak, “Bizler, birlikte başarmak istiyoruz, bu başarıya önümüzdeki beş yıl birlikte imza atmak istiyoruz ve Diyarbakır halkına birlikte layık olmak istiyoruz” diye konuştu.

Bucak, konuşmasının sonunda Êzidîlerin kutsal bayramı Çarşema Sor’u kutladı.

MECLİS BAŞKANVEKİLLERİ SEÇİLDİ

Bucak’ın konuşmasının ardından Meclis Başkanvekilliğine Doğan Hatun, İkinci Başkanvekilliğine ise Evin Yelboğa seçildi. Meclis toplantısında bazı komisyonlar kuruldu ve yetkilerin dağılımı yapıldı.

Meclis Üyelerinin 88 kişilik listesi şöyle;

DOĞAN HATUN

ABDULKADİR GÜLEÇ

ABDULLAH DUMAN       

ABDURRAHMAN DALÇİÇEK        

ABDUSSELAM İNCEÖREN            

ADNAN ÖRHAN

AFİFE KOLAKAN

ALİ SUAT AKMEŞE

AMİNE KUTLAY

AYHAN KARATEKİN        

AYNUR AKTAR 

BAHAR ORUÇ DEMİR     

BERFİN BULDİ   

BERFİN ORAK KAYA        

BERNA YİĞİTEL 

BESİLE NARİN   

CAHİDE AY         

CANAN EFE ŞAHİN          

CUMA KARAMAN           

ÇİĞDEM BOZKURT         

DEMET CEYLAN

DENİZ YALÇİN   

DILBİRİN ODABAŞI DEMİROĞLU

DİLEK DİYAR ÖZER          

EBRU YILMAZ   

EMİN AY

EMİNE AKIN

EMRA DOĞAN 

ERSİN ÖZGÖREN             

ESER SÖNMEZ  

ETHEM İPEK      

EVİN AY              

EVİN YELBOĞA 

EYYUP ÖĞÜNÇ

FAHRİ KAPLAMA             

FATMA AY         

FIRAT SEYDAOĞLU         

FUAT MEHMETOĞLU    

GÜLAY KILIÇ      

GÜLİSTAN NAZLIER KOYUNCU  

GÜLŞEN SİNCAR              

GÜZEL KIRHAN

HACER KURT     

HACİ AKENGİN

HADİN DENİZ    

HAKİM AYDIN  

HAKKI KAYA      

HAMZA ÖNEN  

HAYAT ÖZMEZ 

HEVAL DEMİRALP           

HÜSEYİN KIZILARSLAN  

HÜSEYİN TAYINMAK     

İBRAHİM TÜRKAY           

İLHAN ÖNCÜ    

İLYAS BATBAY  

JİYAN KARAKAŞ

KADER UZUN MADEN KUYU         

MAHMUT YOKUŞ

MEHMET KARAKUZU    

MEHMET SAİT TANRIKULU         

MEHMET ŞIK    

MEHMET TAHİR GÜLÇER               

MERVE UTLU    

MİZGİN EKİN    

NAZENİN KARADAŞ       

NEVİN OYMAN

NURCAN DELİL 

ÖZLEM BAŞARİ

RAHMİ GÖK      

RAMAZAN KOÇ

REDUR DİJLE AYDIN       

SAFİYE AKDAĞ 

SAİT TOPKAYA 

SEMRA AKYÜZ 

SEVİM BİÇİCİ    

SİRAÇ ÇELİK       

ŞABAN BOZKUR

ŞEHMUS ILIK     

ŞEHMUS KARAMEHMETOĞLU  

ŞEHNAZ ELÇİ     

ŞENESER KARADUMAN

ŞİYAR GÜLDİKEN             

TUBA SANLI ERSÖZ         

TÜLAY SATI       

UMUT AYTAŞ   

VELAT ESEN      

ZİYA GÖKALP    

ZÜBEYİR ÇİÇEK

Kaynak: Diyarbakır Söz