Görüş Bildir

Yol kenarları meyhane oldu

Yol kenarları meyhane oldu

Diyarbakır'ın merkez ilçelerindeki bazı güzergahları mesken edinen alkollü araç sürücüleri, cadde ve kaldırımlarda bıraktıkları içki şişeleriyle ne kadar rahat davrandıklarını gözler önüne serdi.

DİYARBAKIR-Diyarbakır'da araçlarını yol kenarına park ederek kaldırımı adeta meyhaneye çeviren alkollü sürücüler, başta Diyarbakır Stadyumu çevresi olmak üzere Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine giden güzergâh, Siverek Yolu Caddesi'nden Diyarbakır Havaalanı Kavşağına kadar olan bölge ve Çölgüzeli TOKİ girişini mesken edindikleri gözlendi.

 Yeterli denetimin yapılmaması nedeniyle yıllardır bu tavırlarını sürdüren alkolikler, özellikle hafta sonları akşamın ilerleyen saatlerinde araçlarını yol kenarına park ederek alkol alıyor. Belirtilen güzergâh ve mevkilerde akşam saatlerinde oluşan araç kuyrukları, yol kenarına bırakılan oturaklar, içki masaları ve çevreye atılmış şişeleri adeta meyhaneyi anımsatıyor.

YOL KENARINDA İÇKİ MASALARI

Son zamanlarda 75 Yol Mahallesi ve yeni stadyum yolundan Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesine giden güzergahta artan içki büfeleri, çevrede içki satış oranının en bariz göstergesi haline gelmiş durumda.

Alkoliklerin yol güzergahını mesken tutmasını fırsat bilen ve bölgede kümelenen içki satıcılarının, aralarında çocukların da olduğu kimi şahısları göndererek içkilerini pazarladığı iddia ediliyor.

Kareler yansıyan görüntüler, çevre binalarda oturanlar başta olmak üzere söz konusu güzergahı kullanan diğer sürücülerin tepkisine yol açarken şahısların alkolün etkisiyle saldırmasından ve olay çıkarmasından çekiniyor.

 SEMT SAKİNLERİ TEPKİ GÖSTERİYOR

Nitekim daha önce defalarca kez merkez Kayapınar ilçesi TOKİ Sosyal Konutlarda ikamet eden site sakinlerini bazı konutlarda fuhuş işlendiğini ve alkol kullanan şahısların huzursuzluk çıkardığı yönünde şikayetleri haberlere konu olmuştu.

Gerekli denetim ve yaptırımların yapılması için yetkililere çağrıda bulunan vatandaşlar, bu görüntülerin peygamberler ve sahabeler şehri Diyarbakır için büyük bir ayıp olduğunu ifade etti.

Duruma tepki gösteren bazı duyarlı vatandaşlar, yol kenarında rahat bir şekilde alkol tüketenlere ses çıkarılmadığı için bu durumun yıllardır sürdüğüne dikkat çekti.