Görüş Bildir

Yönetim değişti, Saraç tutuklandı

Yönetim değişti, Saraç tutuklandı

Fetö terör örgütü kapsamında dört gün önce gözaltına alınan D.Ü Rektörü Prof. Dr. Saraç tutuklanırken, üniversite yönetimine el çektirilirken, çoğunluğu öğretim üyesi 56 kişi açığa alındı.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç Adliye'ye sevk edildi. Savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarılan Saraç tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

YÖNETİM DE DEĞİŞTİ

Buarada, soruşturma kapsamında, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Sabri Eyigün, Prof. Dr. Aslan Bilici ile Genel Sekreter Mustafa Tuna açığa alındı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Arıca ile Genel Sekreter Yardımcıları Haluk İzol ve Hasan Yavuz ise görevden uzaklaştırıldı.

GİRİŞLER YASAKLANDI

Rektörlük, "İdari ve akademik personelin, rektörlük izni olmaksızın birimlere girişi yasaklanmıştır. Bu kapsamda belge ve bilgi güvenliği açısından ilgili şahısların ofis ve makamları yetkililer huzurunda tutanakla kilitleri değiştirilmek suretiyle koruma altına alınmıştır" dedi.

SAVCILIK AÇIKLAMASI

Öte yandan, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, 41 hakim ve savcı, 27 askeri personel, 39 emniyet görevlisinın tutuklandığını açıkladı. Açıklamada, Saraç soruşturması kapsamında, 55 kişi hakkında da gözaltı kararı alındığı bildirildi.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç tutuklandı. Soruşturma kapsamında,  2 rektör yardımcısı ile genel sekreter açığa alındı, 1 rektör yardımcısı ile 2 genel sekreter yardımcısı da görevden uzaklaştırıldı.

EMNİYETTEKİ SORGULAMA

Darbe girişimi soruşturması kapsamında YÖK tarafından görevden uzaklaştırılan Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, 20 Temmuz günü de Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda gözaltına alındı. Dicle Üniversitesi Saraç, emniyetteki sorgusunun tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

TUTUKLAMA İSTEMİYLE

Sabah saatlerinde darbe soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulanan Prof. Dr. Saraç, tutuklama talebi ile nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Prof. Dr. Saraç, mahkemece tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Saraç makam odasında gözaltına alınmış, odadaki bazı belge ve dokümanlara el konulmuştu.

YÖNETİME EL ÇEKTİRİLDİ

Buarada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, Dicle Üniversitesi rektör yardımcıları Prof. Dr. Sabri Eyigün, Prof. Dr. Aslan Bilici ile Genel Sekreter Mustafa Tuna açığa alındı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Arıca ile Genel Sekreter Yardımcıları Haluk İzol ve Hasan Yavuz ise görevden uzaklaştırıldı. Üniversitede söz konusu kişilerin yanı sıra aralarında öğretim görevlilerinin de bulunduğu 56 kişinin daha açığa alındığı öğrenildi.

İDARİ VE AKADEMİK BİRİMLER

Öte yandan, D.Ü'deki şok gelişmeler peş peşe gelirken, Saraç’ın yerine vekaleten Rektör olarak atanan Prof. Dr. Gülfettin Çelik, üniversiteden resmi belgelerin kaybolmaması için akademik ve idari personelin girişlerini geçici olarak yasakladı.

Rektörlükten yapılan açımlamada, idari ve akademik birimlere girişlerin yasaklandığı ifade idelerek şöyle denildi;

ODA KİLİTLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

"Sürecin sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla 26 Temmuz 2016 Pazartesi mesai başlangıcına kadar idari ve akademik personelin, rektörlük izni olmaksızın idari ve akademik birimlere girişi yasaklanmış olup, bu kapsamda belge ve bilgi güvenliği açısından ilgili şahısların ofis ve makamları yetkililer huzurunda tutanakla kilitleri değiştirilmek suretiyle koruma altına alınmıştır."

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, darbe girişimiyle ilgisi oldukların değerlendirilen FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantısı bulunan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 309. Maddesince Anayasayı İhlal, 312. Maddesince Hükümete Karşı İsyan ve 314/2 maddesince silahlı terör örgütü üyeliği suçlarından resen soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Cumhuriyet Başsavcısı refakatinde 5 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 10 Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülen ve halen devam etmekte olan soruşturma kapsamında, 72 hakim ve Cumhuriyet savcısı hakkında soruşturma başlatıldığı, 41 kişinin tutuklandığı, 12 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiği, 19 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi. Ayrıca, 1 avukat hakkında adli kontrol kararı uygulandığı kaydedildi.

ASKERİ PERSONEL OPERASYONU

Askeri personel ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında aralarında korgeneral, tümgeneral, tuğgeneral, albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen rütbesindeki subaylar, astsubaylar ile askeri hakim ve savcıların da bulunduğu 244 askeri personelden 27'sinin tutuklandığı, 31 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiği, 144 kişinin serbest bırakıldığı, 39 kişinin halen gözaltında olduğu, 5 kişinin ise gözaltına alınmasına karar verildiği belirtildi.

Emniyet görevlileri hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ise aralarında 3. ve 4. sınıf emniyet müdürleri, emniyet amirleri, başkomiser ve komiserlerin de bulunduğu 86 emniyet görevlisinden 39'unun tutuklandığı, 18 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiği, 3 kişinin halen gözaltında olduğu, 26 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi.

Dicle Üniversitesinde rektör, profesör, doçent ve akademik görevlilerin de bulunduğu 56 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğü, üniversite rektörünün tutuklandığı, 55 kişiyle ilgili gözaltı kararı verildiği kaydedildi. Öte yandan, 2 kaymakam hakkında resen soruşturma başlatıldığı ve adli işlemlerin devam ettiği ifade edildi.