Görüş Bildir

Barzani: Kürdistan'ın bağımsızlığı önünde engel yok

Barzani: Kürdistan'ın bağımsızlığı önünde engel yok

IKBY Başkanı Barzani:"Bağımsızlığın önünde daha önce var olan engeller kalkmış durumda. Kalanlar da çok küçüktür. Devlet sahibi olmak ve kendi geleceğine karar vermek Kürdistan halkının en tabii hakkıdır"

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, "bağımsızlıkları" önünde daha önce var olan engellerin kalktığını belirterek, "Devlet sahibi olmak, kendi geleceğine karar vermek Kürdistan halkının en tabii hakkıdır" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) temaslarını sürdüren Barzani'nin, Virginia eyaletindeki konuşmasının bir bölümü IKBY Başkanlığının resmi internet sitesinde yayımlandı.

Barzani, konuşmasında Iraklı Kürtlerin "bağımsızlığa" yakın olduklarını ifade ederek, "Bağımsızlığın önünde daha önce var olan engeller kalkmış durumda. Kalanlar da çok küçüktür. Devlet sahibi olmak ve kendi geleceğine karar vermek Kürdistan halkının en tabii hakkıdır. Amacımıza ulaşmaya çok yakınız. Bu bir süreçtir ve Kürdistan Parlamentosu da referandumun yapılması kararını almıştır. Ancak bugün için önceliğimiz DAEŞ'e karşı savaştır" diye konuştu.

DAEŞ saldırılarından sonra yeni şartlar oluştuğuna işaret eden Barzani, "Önceleri, Kürt devleti ifadesini dinlemeye hazır hiçbir devlet tanımıyordum. Ancak şimdi Kürt devletini kabul eden ve buna destek veren birçok ülke var. Bunu açıkça ilan ettiler. Şu an hiçbir devlet, bağımsızlığımıza karşı değil. DAEŞ savaşı ve başka hiçbir neden Kürdistan'ın bağımsızlığı önünde engel olamaz. Kürt milleti, kendi kaderini belirleyecektir. Her geçen gün bağımsızlık amacına yaklaşıyoruz. Bunun gerçekleşmesi uzak değildir. Konuyla ilgili yaptığımız müzakerelerden de müsterihiz. Çocuklarınızı okutmaya gayret edin. Çok kısa bir gelecekte gerçekleşecek olan bağımsız Kürdistan'a hizmet etsinler" değerlendirmesinde bulundu.

DAEŞ'TEN KURTARILAN TOPRAKLARDA REFERANDUM YAPILACAK

Barzani, DAEŞ'ten kurtardıkları ve hali hazırda Peşmergenin kontrolünde olan yerleşim yerlerinde referanduma gideceklerini, bu konuda kararlı olduklarını vurguladı. Hiçbir gelişmenin referandumun önünü kapatamayacağını anlatan Barzani, şunları söyledi:

"Referandumu yapacağız. Sorunlu bölgeler olarak ifade edilen yerlerin kaderi yalnızca referandumla belirlenebilir. Bunun 2007 yılında gerçekleşmesi gerekiyordu. Ancak Irak hükümeti anayasa hükmünü uygulamadı. Referandum yapma isteğimiz, bu yerlerin Kürdistan toprağı olduğundan şüphe ettiğimiz anlamına gelmez. Biz, orada yaşayan halkın tercih ve kararına saygı duyuyoruz. Anayasanın bir hükmünün uygulanmasını istiyoruz."

 "11 BİN DAEŞ MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ"

"Peşmerge güçlerinin operasyonlarında 11 bin DAEŞ militanının öldürüldüğünü" bildiren Barzani, "Peşmergenin DAEŞ ile mücadelede üstlendiği rolün büyük olduğunu, dünya kalitesinde bir ordunun kurulması için gerekli çalışmayı başlattıklarını" kaydetti.

Mesut Barzani, DAEŞ Musul'da olduğu sürece Erbil, Duhok ve Süleymaniye üzerinde bir tehdit oluşturacağını, bu nedenle Iraklı taraflarla siyasi bir anlaşmaya varabilmeleri durumunda Peşmerge güçlerinin "büyük bir cesaret ve azimle" Musul'u kurtarma operasyonunda yer alacağını ifade etti.

 Peşmergeye silahların doğrudan gönderilmesini arzuladıklarını, bu talebi ABD'li yetkililere de ilettiklerini dile getiren Barzani, "Bize verilen sözlerden hareketle inanıyorum ki silahlar Peşmerge güçlerine direkt ulaştırılacaktır" dedi.

Barzani, Washington temasları kapsamında Atlantik Konseyi’nde yaptığı konuşmada "Kendi geleceğini belirleme fırsatı referandumla Kürt halkına verilmeli. Bu da şiddetten uzak şekilde, barış, koordinasyon ve anlayış içinde olmalı. Ancak o zamana kadar da sorunların çözümü için elimizden geleni yapacağız” demişti.