Görüş Bildir

Bremen'de IŞİD alarmı

Avrupa ülkelerinden IŞİD'e katılım artmaya başlayınca ülkeler alarma geçti. Almanya da Suriye ve Irak'taki gruplara ülkelerinden katılımın artması nedeniyle düğmeye basarak harekete geçti.

Bremen'de IŞİD alarmı
Radikal din gruplarını takibe alan Bremen polisi, gençlerin bu yola girmemesi için bilgilendirme çalışmalarına başladı. Bremen polisi ayrıca gençlerin beyinlerinin yıkandığı ve kandırılarak Suriye ve Irak'a gönderildiğini ileri sürdüğü cami derneklerini de kapatmaya başladı. 


CAMİYE KİLİT VURULDU 


Bremen'de takibe alınan camilerden birisi olan Bremen'in Gröpelingen semtindeki Selefilere ait (Masjidu-l-Furqan) Mescid-i Furkan Kültür ve Aile Derneği'ne ait cami kapatıldı. 5 ay önce kapatılan caminin tüm faaliyetleri de durduruldu. Polis cami yöneticileri de takibe aldı. IŞİD'e militan gönderdikleri gerekçesiyle kapısına kilit vurulan cami, geçen sene Çocuklarımızı kandırıp IŞİD'e gönderiyorlar diyerek cami önünde Türk ailelerinin eylemiyle gündeme gelmişti.


BREMEN'DEN 17 KİŞİ GİTTİ 4'Ü ÖLDÜ 


Bremen Eyalet Meclisi Milletvekili ve İçişleri Komisyon Sözcüsü SPD'li Şükrü Şenkal konuyla ilgili yaptığı açıklamada şimdiye kadar Bremen'den 17 kişinin IŞİD'a katılmak için Suriye'ye gittiğini, bunlardan 4'ünün ise öldüğünü söyledi. IŞİD'a katılımların durdurulması için bir takım çalışmalar yaptıklarını anlatan Şenkal, Bizim bilgimize göre şuana kadar 17 kişi Suriye'ye gitmiş, bunlardan 4'ü de hayatını kaybetmiştir. Şu anda IŞİD'a katılımın durması için büyük bir çalışma içindeyiz. Selefilere yön vermemek çabalıyoruz. Okullarda gençleri bilgilendirmeye başladık. Bu bizim için büyük bir problem. Gençlerin bazı yerlerde beyinlerinin yıkanıp Suriye'ye savaşa göndermeleri çok üzücü bir olay. Suriye'ye gidip de hayatını hayatını kaybedenler arasında Türkler de vardır dedi. Almanya'dan ise şimdiye kadar Suriye ve Irak'a savaşmak için yaklaşık 650 dolayında kişinin gittiği öğrenildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi