Görüş Bildir

Çavuşoğlu: Süleymani'nin öldürülmesi istikrara tehdit oluşturdu

Çavuşoğlu: Süleymani'nin öldürülmesi istikrara tehdit oluşturdu

ABD-İran arasında artan gerilime dair konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kasım Süleymani'nin Irak'ta öldürülmesi bölgemizin barış ve istikrarına ciddi bir risk oluşturdu, tehdit oluşturdu” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da medya temsilcileriyle bir araya geldi. Çavuşoğlu, 2019 yılındaki politikaları değerlendirdi. Çavuşoğlu, geçen yılın değerlendirmesini yapmadan önce, bu yılın ilk gelişmelerine ilişkin de “Kasım Süleymani’nin Irak’ta öldürülmesi bölgemizin barış ve istikrarına ciddi bir risk oluşturdu, tehdit oluşturdu” dedi.

“ABD-İran gerginliğinin diplomasi yoluyla azaltılması için yoğun çaba sarf ediyoruz” diyen Çavuşoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştüğünü, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi diğer liderlerle de gelecek günlerde görüşeceğini belirtti.

Çavuşoğlu, kendisinin de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmeleri yaptığını söyledi.

‘GERGİNLİĞİN AZALTILMASI İÇİN ÇABALAYACAĞIZ’

Türkiye’nin İran-ABD arasındaki gerilimin düşürülmesine dair çabalarını sürdüreceklerini dile getiren Çavuşoğlu, “Bu sorunun çözülmesi ya da gerginliğin azaltılması için önümüzdeki günlerde yine diğer ülkelerle birlikte çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi çarşamba günü de (Rusya Devlet Başkanı) Putin İstanbul’a geliyor. Putin ile bu konuları Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat ele alacak. Özellikle burada hepimizin ortak endişesi Irak’ın diğer ülkeler için, üçüncü ülkeler için bir çatışma alanına dönüşmemesi. Bu Irak için ve bölgemiz için çok ciddi bir risktir. Irak’la da temaslarımız devam ediyor. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in de aynı endişeler içinde telefon görüşmesinde gördük. Dolayısıyla bu şiddet sarmalının azaltılması için biraz önce de söylediğim gibi biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

‘RUSYA İLE ANLAŞAMADIĞIMIZ KONULAR VAR’

2019 yılında Rusya ile ilişkilerin daha da ileri gittiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Birlikte sürdürdüğümüz projelerin hayata geçmesi bakımından önemli bir yıl oldu. 8 Ocak'ta Türk Akım projesinin açılışını gerçekleştireceğiz. Rusya ile her şey iyiye gidiyor mu derseniz anlaşamadığımız noktaların olduğunu söyleyebiliriz. Gerek Suriye içinde gerekse Kırım gibi konularda ve Karadeniz'de anlaşamadığımız noktalar var. Şimdi Libya'da da iki önemli aktör haline geldik. Libya ile ilgili bir ateşkesin sağlanmasında ikili düzeyde de Rusya ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anlaşamadığımız noktada diyaloğun devam etmesi önemli."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’daki iç savaşa ilişkin, “Bu savaşın kazananı olmaz. Eğer durdurmazsak uzun süre devam edebilir” dedi.
Etiketler: | | | |