Görüş Bildir

DAEŞ’in Rehin Tuttuğu Peşmergeler

DAEŞ’in Rehin Tuttuğu Peşmergeler

Rehin tutulan Peşmergelerin kurtarılması için hükümet yetkililerine tanınan süre doldu. Kerkük Valisi Kerim, Peşmerge yakınlarıyla görüşerek herhangi bir olumsuz eylem yapmamalarını ve sabırlı olmalarını istedi.

>Kerim: "Peşmergeleri kurtarmak için tüm yolları deneyeceğiz. Elimizde DAEŞ militanları var. Morglarda cesetleri bulunuyor. Bunlarla takas yapmaya hazırız. Hatta gerekirse fidye karşılığında da Peşmergeleri kurtarmaya hazırız"

>DAEŞ'in elindeki 17 Peşmergenin kurtarılması için rehine yakınlarının, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile merkezi Irak hükümetine verdiği süre doldu. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, tutsak Peşmerge aileleriyle görüşerek herhangi bir olumsuz eylem yapmamalarını ve sabırlı olmalarını istedi.

>Vali Kerim, günlerdir DAEŞ'in elindeki yakınlarından haber alamayan ailelerle bir saat süren görüşme yaptı. Kerim, görüşmenin ardından, yaptığı açıklamada, "Peşmergeleri kurtarmak için tüm yolları deneyeceğiz. Elimizde DAEŞ militanları var. Morglarda cesetleri bulunuyor. Bunlarla takas yapmaya hazırız. Hatta gerekirse fidye karşılığında da Peşmergeleri kurtarmaya hazırız. Ancak kötü olan şu ki elimizdeki militanların DAEŞ için bir kıymeti yok" dedi.

>Sabırlı Olmaları İstendi

>Tutsak Peşmergeleri kurtarmak için operasyon yapmayı düşündüklerini ifade eden Kerim, ancak "canları tehlikeye girer" diye bundan da vazgeçtiklerini dile getirdi.

>Acılı ailelerin durumu kötü. Evlatları, kardeşleri ve eşleriyle ilgili iyi haberler almak onların en doğal hakkıdır" diyen Kerim, "Bu aileler arasında Kürt ve Türkmenler var. Hükümete verdikleri 24 saatin dolmasının ardından intikam almayı ve eylem yapmayı düşünüyorlardı. Görüşme sırasında onlara intikam alma ya da başlatacakları olumsuz eylemlerin kendilerine yakışmayacağını ve yakınlarını kurtarmayacağını söyledik. Bizim insanımız, DAEŞ gibi olamaz. Bu tür eylemlerin, bize yakışmayacağını ifade ettik" şeklinde konuştu.

>Tutsak Peşmengelerin Aileleri

>Kendilerini aşiret reisi olarak tanıtan bazı kişilerin, tutsak Peşmergeleri kurtarma vaadiyle aileleri dolandırdıklarını aktaran Vali Kerim, söz konusu kişiler hakkında inceleme başlattıklarını kaydetti.

>DAEŞ, daha önce Kerkük'ün güneyindeki Havice ilçesinde 17 Peşmergeyi kafes içinde gösteren görüntüler yayınlamıştı. DAEŞ'in, nevruzda tutsak Peşmergeleri yakacağı söylentileri aileleri tedirgin etmişti. Bunun üzerine aileler, yakınlarının kurtarılması için hükümete ve yerel yetkililere 24 saat süre vermişti.


Etiketler: | | |