Görüş Bildir

Filipinler'de tek taraflı ateşkes iptal edildi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkede komünist isyancılara karşı ilan ettiği tek taraflı ateşkesi iptal etti.

Yerel medyada çıkan haberlerde, Devlet Başkanı Duterte'nin isyancılara ateşkes ilan etmeleri için verdiği sürenin dolması sonucu kendisi tarafından ilan edilen tek taraflı ateşkesin iptal edildiği belirtildi.

İsyancılardan ateşkes ilanıyla ilgili herhangi bir açıklama gelmemesi üzerine, Duterte'nin ateşkesi geri çekerek, güvenlik güçlerine her türlü tehdide karşı alarmda olmaları konusunda uyardığı belirtildi.

Duterte isyancılara cumartesi günü yerel saatle 17.00'a kadar ateşkes ilan etmeleri için süre vermişti.

Devlet Başkanı Duterte, 25 Temmuz'da Filipinler Kongresi'nde yaptığı ilk ulusa sesleniş konuşmasında, komünist isyancılara karşı tek taraflı ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurarak, altı yıllık görev süresi bitmeden kalıcı barışa ulaşılmasını istediğini belirtmişti.

Filipinler Komünist Partisi'nin (CPP) silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu (NPA), ülkede 1969'dan bu yana saldırılar düzenliyor. Asya'nın en uzun soluklu direniş hareketlerinden biri kabul edilen örgütün silahlı eylemlerinde resmi rakamlara göre 40 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Taraflar arasında süren barış görüşmeleri, hükümetin tutuklu isyancıları serbest bırakmayı reddetmesi üzerine Şubat 2013'te sona ermişti.

Örgüte mensup dört bine yakın militanın bulunduğu Filipinler'de mayıs ayında yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan ve 30 Haziran'da görevine başlayan Duterte, seçildikten hemen sonra Filipinler Komünist Partisi üyelerine kabinede yer verebileceğini ve Ebu Seyyaf örgütü ile görüşebileceğini açıklamıştı.

Hükümet yetkilileri, isyancı liderleriyle görüşmüş, taraflar birkaç ay için barış görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda anlaşmıştı.

NPA'nın Avrupa'da bulunan liderlerinden Jose Mario Sison'un, Duterte ile görüşmek için yakında Filipinler'i ziyaret edeceği belirtiliyor.