Görüş Bildir

IKBY'de koalisyon bekleniyor

IKBY'de koalisyon bekleniyor

Irak'ın kuzeyinde hükümeti kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani, siyasi partilerle görüşmelerinde ilerleme kaydetti. Koalisyon hükümetinde KDP, KYB ve Goran Hareketinin yer alması öngörülürken, Yekgirtu, Komel ve Yeni Nesil Hareketi ise muhalefet cephesinde kalacak.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY)  koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani, Erbil ve  Süleymaniye'de siyasi partilerle görüşmelerinde önemli ilerleme sağladı.

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, 12 Haziran'da koalisyon hükümetini  kurma görevini başbakan adayı Mesrur Barzani'ye verdi.

Mesrur Barzani'nin 2023 yılına başbakanlık koltuğunda oturabilmesi  için 30 gün içinde koalisyon hükümetine katılacak siyasi partilerin bakan aday  isimlerinin meclisin onayına sunulması gerekiyor.

Görevi devraldıktan sonra hızla görüşmelere başlayan Barzani, ilk  toplantıyı geçen pazar günü, 45 milletvekili çıkararak seçimlerden birinci çıkan,  üyesi olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yetkilileriyle Erbil'de  gerçekleştirdi.

Ertesi gün Süleymaniye'ye geçen Barzani, burada KDP'nin önemli hükümet  ortağı, 21 milletvekili bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve 12  milletvekilliyle 3'üncü parti konumundaki Goran (Değişim) Hareketi ile bir araya  geldi.

Koalisyonun önemli ortaklarıyla gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası  basın açıklaması yapan Barzani, partiler arasında bakanlıkların bölüşülmesinin  tamamlandığını, geriye sadece bakan adaylarının özgeçmişlerinin teslim  alınmasının kaldığını söyledi.

Koalisyon hükümetinde hangi partiler var?

IKBY'de 2005-2013 yılları arasındaki hükümetler, KDP ve KYB'nin  seçimlere ortak girmesi nedeniyle sadece iki parti arasında kuruluyordu.

Ancak Goran'ın KDP ve KYB'ye muhalefet eden bir parti olarak siyaset  sahnesine girmesi ve 2013'teki seçimlerde ikinci parti olarak öne çıkması  dengeleri değiştirdi. 2013'ten sonra Goran'ın da dahil olduğu koalisyon hükümeti  kuruldu.

Mesrur Barzani başbakanlığında kurulması planlanan koalisyon  hükümetinde de KDP, KYB ve Goran Hareketinin yer alması öngörülüyor. Bunun  yanında 11 milletvekiline sahip Türkmen ve Hristiyanların da alacakları  pozisyonlara göre çeşitli görevlerle hükümete katılmaları kuvvetle muhtemel  görülüyor.

Yekgirtu, Komel ve Yeni Nesil Hareketi muhalefet cephesinde

IKBY'de 30 Eylül 2018'de yapılan milletvekili seçimlerinde 5  milletvekili çıkaran Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve 8  milletvekiline sahip Yeni Nesil Hareketi, yeni kurulacak hükümette yer  almayacaklarını belirtti.

KDP'nin kapısını çalmadığından şikayet eden Ali Bapir liderliğindeki  İslami Toplum Partisi (Komel) de muhalefet cephesinde kalacağını açıkladı.

Bakanlık paylaşımı nasıl olacak?

Mesrur Barzani'nin  başbakanlığında kurulacak yeni kabinede bakanlık sayısı eskisi gibi yine 19  olacak.

Bakanlık dağılımı seçimlerde elde edilen oy oranına göre yapıldı. Buna  göre en çok oyu alan KDP, 10 bakanlığı elinde bulunduracak.

KDP'nin, eğitim, petrol ve doğal kaynaklar, içişleri, sağlık, belediye  ve turizm, elektrik, şehit ve enfal, diyanet, ulaştırma ve iletişim ile  dışişlerinden sorumlu bakanlıkları alması öngörülüyor.

Süleymaniye merkezli KYB'ye de koalisyon anlaşması çerçevesinde  peşmerge, planlama, tarım, su kaynakları, gençlik ve spor bakanlığının verildiği  belirtiliyor.

Goran'ın ise maliye, ekonomi, sanayi ve ticaret, sosyal işler  bakanlığını alacağı tahmin ediliyor.

Bakanlıkların çoğunun yanı sıra bölgesel başkan, başbakan ve meclis  başkan yardımcısı da KDP'den seçilmiş durumda. KYB ise meclis başkanlığı ve  başbakan yardımcılığına, Goran da bölgesel başkan yardımcılığına talip.

IKBY Meclisi'nde KDP 45, KYB 21, Goran 12, Yeni Nesil Hareketi 8,  Komel 7, Yekgirtu 5, Modern ve Özgür Listesi 2, kota sistemine tabi Türkmenler 5,  Hristiyanlar da 6 milletvekiline sahip.
Etiketler: | | |