Görüş Bildir

''İran, Fordo tesislerini kapatmayacak''

''İran, Fordo tesislerini kapatmayacak''

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Abbasi: -''Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) denetimindeki nükleer enerji faaliyetlerimiz sürecek''

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Firuddin Abbasi, ihtiyaçları ölçüsünde uranyum zenginleştirmeye ve yakıt üretimine devam edileceğini söyledi.

Abbasi, nükleer enerji faaliyetleri ve ''5 artı 1'' ülkeleriyle yapılacak müzakerelere ilişkin devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) denetimindeki nükleer enerji faaliyetlerimiz sürecek'' dedi.

''5 artı 1'' ülkelerinin, müzakerelerde İran'dan uranyumun yüzde 20 zenginleştirildiği Fordo tesislerini kapatmasını isteyeceğiyle ilgili soruyu cevaplayan Abbasi, ''İran, Fordo tesislerini kapatmayacak'' ifadesini kullandı.

Fordo tesislerinin kapatılması isteğini ''mantıksız'' olarak değerlendiren Abbasi, ''5 artı 1'' ülkelerini nükleer konularda İran'la işbirliği yapmaya davet etti.

Abbasi, Tahran'daki Araştırma Reaktörü için gerekli yakıtın verilmemesi üzerine bir yıllık bir çalışmanın ardından kendi imkanlarıyla yakıt ürettiklerini hatırlattı.

İhtiyaçları oranında uranyum zenginleştirdiklerini ve yakıt ürettiklerini kaydeden Abbasi, İran Atom Enerjisi Kurumu'nun, askeri bir bölgedeki Parçin tesislerinde faaliyeti olmadığını bildirdi.

İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle Almanya'dan oluşan ''5 artı 1'' ülkeleri nükleer konuda müzakerelere başlama kararı almıştı.

Müzakerelerin 14 Nisan'da İstanbul'da yapılacağı basında yer alsa da bu henüz İranlı resmi makamlarca teyit edilmedi.

AA
Etiketler: | | |