Görüş Bildir

İran, yarın sandık başına gidiyor

Muhafazakarlar ve reformcular 290 sandalyeli yeni meclis için yarışacak

İran'da halk yarın 9. dönem milletvekili seçimi için sandık başına gidecek.

Parlamentodaki 290 sandalye için çok sayıda siyasi grup, akım, görüş ve bloktan oluşan 3 bin 467 aday yarışacak.

Halihazırda meclisin üçte ikisini muhafazakar gruplar oluştururken, yeni parlamento için de yine ülkenin iki ana siyasi akımı muhafazakarlar ve reformcular halkın desteğini almaya çalışacak.

Siyasi partilerin olmadığı İran'da siyasi rekabet muhafazakarlar ve reformcular arasında yaşanıyor, ancak her iki grubun da onlarca alt grubu var.

Her iki kanatta da kimi zaman gruplar bir isim etrafında toplanırken, bazen de bağımsız adaylar bir grup içinde yer alıyor.

Seçimden seçime de onlarca alt grubun şekillendiği ülkede adaylar, genelde listeler halinde seçime katılıyor.

Birbirine yakın iki renk olan muhafazakar ve reformcular yine kendi aralarında aynı rengin farklı tonlarına ayrılıyor.

Muhafazakar kanatta olup da renk tonu reformculara daha yakın ya da tam tersi durumların gözlendiği siyasi yarışta bağımsız adaylar da etkili olabiliyor.

Ekonomi ve dış politika dışında bu iki grubun ortak noktalarının ayrıldıklarından çok daha fazla olduğu biliniyor.

Ülkede son yıllardaki siyasi şekillenme dikkate alındığında bu seçimlerde de muhafazakarların mecliste daha fazla sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.

Siyasi ve dini liderlerle kanaat önderlerinin halkı seçimlere katılmaya teşvik yöndeki açıklamalarına ilaveten basın yayın kuruluşları da seçimlere katılımı artırmak için yayınlar yapıyor.

48 milyon 288 bin 799 kayıtı seçmenin bulunduğu İran'da 9. dönem meclis seçimleri 2 Mart'ta yapılacak.

Bu arada yarınki seçimleri aralarında Anadolu Ajansı'nın da bulunduğu 174 yabancı basın kuruluşundan 350 gazeteci takip edecek.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, Seçim Kurulu ve İçişleri Bakanlığı, seçimlerin huzurlu bir ortamda yapılması için gereken önlemlerin alındığını açıkladı.
Etiketler: | |