Görüş Bildir

İran'dan Türkiye'ye tehdit!

İran'dan Türkiye'ye tehdit!

İran'da Türkiye'yi tehdit etme modası devam ediyor. Her kademeden molla ve bürokratın yaptığı bu 'gayrıresmi' açıklamalar zincirinin son halkası İranlı parlamenter Emir Hüseyin Gazizade oldu.

Gazizade, Türkiye 'nin Suriye'ye saldırması durumunda Tahran'ın buna karşı sessiz kalmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a yakın Sebat (Paydari) Partisi Meşhed şehri milletvekili Hüseyin Gazizade, İran 'ın İSNA Haber Ajansı'na konuşurken Ankara 'nın, ' ABD 'nin oyun alanında oynadığını' öne sürdü. Gazizade, " Türkiye ve son birkaç aydır emperyalist ve sömürgecilerin aleti olmuştur. Bu bir İslam ülkesine yakışmıyor" dedi.

İran 'ın, Suriye'ye karşı olası müdahalesine tahammül edemeyeceğini söyleyen Gazizade, " Türkiye , Suriye'ye saldırırsa İran buna sessiz kalmaz ve somut eylemde bulunur" diye konuştu. Gazizade, " Türkiye 'yi macera aramama konusunda uyarıyorum" dedi. 10 gün önce de İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesut Cezayeri, ülke ismi anmadan, İran 'a dost ülkelerin güvenliğinin tehdit edilmesi durumunda İran olarak "Gerekli ve çok ciddi reaksiyon" göstereceklerini söylemişti.

Radikal
Etiketler: | |