Görüş Bildir

İran'ın elindeki ABD casus uçağı

Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, İran'ın geçtiğimiz yıl düşürdüğü RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağının kopyasının üretileceğini yinelerken, uçağın üçüncü bir ülkeye satışının gündemde olmadığını söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) konuşan Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, "Amerikan casus uçağı RQ-170 şüphesiz kopyalanacak" dedi.

"Düşmanın asla arzulamadığı bilgilere ulaştık" diyen Tuğgeneral Hacızade, uçağa ait yazılım bilgilerinin deşifre edildiğini yineledi.

İRAN ELİNDEKİ CASUS UÇAĞI

Uçakta yüzlerce çeşit teknoloji kullanıldığını belirten Hacızade, kendileri için önemli olan teknik bilgilere ulaştıklarını söyledi.

Tuğgeneral Hacızade, "Uçağın Rusya gibi üçüncü bir ülkeye satışı ya da bilgilerin aktarımıyla ilgili bir çalışmamız yok, bu konuda üst düzey yetkililer karar verebilir" dedi.

İran devlet televizyonu, RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağının ülkenin doğusunda düşürüldüğü haberini 4 Aralık 2011'de duyurmuş, görüntülerini de 8 Aralık 2011'de yayımlamıştı.
Etiketler: | |