Görüş Bildir

'İsrail İran'ın nükleer tesislerini yok etti'

WikiLeaks'in yayınladığı bir gizli belgeye göre, İsrail'in İran'ın toprak üzerinde bulunan bütün nükleer üslerini yok ettiği ve dünyanın bundan habersiz olduğu iddia edildi.

WikiLeaks'in yayınladığı bir gizli belgeye göre, İsrail'in İran'ın toprak üzerinde bulunan bütün nükleer üslerini yok ettiği ve dünyanın bundan habersiz olduğu iddia edildi.

Gizli belgeler yayınlamakla ün yapan WikiLeaks'ın hedefinde bu defa gölge CIA olarak gösterilen ABD düşünce kuruluşu Stratfor var. Uluslararası internet korsan grubu Anonymous'un ele geçirdiği 5.5 milyon e-postayı WikiLeaks bugünden itibaren yayınlamaya başladı. Stratfor'a ait olduğu iddia edilen ve bugün yayınlanan bir e-postada, İsrailli ajanların Kürt gruplar yardımıyla İran'ın bir nükleer tesisini imha ettiği savunuldu.

Stratfor'a ait bir gizli e-postada İsrailli komandoların, Kürtlerden aldığı yardımla İran'ın nükleer tesisini etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

NÜKLEER TESİSLERİNİ YOK ETTİ

Stratfor'un 2011 Kasım ayına ait bir e-postada, Amerikan düşünce kuruluşunda çalışan bir yetkili Tahran'da İran'ın füze üssünda meydana gelen patlamayla ilgili ne düşündüğünü bir kaynağa soruyor. Stratfor çalışanı, kaynağa İsrail'in İran'a karşı askeri bir operasyon hazırlığıyla ilgili fikirlerini de belirtmesini istiyor. Kaynağın cevabı ise çok daha ilginç: "Bunun bir oyalama taktiği olduğunu düşünüyorum. İsrail, İran'ın toprak yüzeyinde bulunan bütün nükleer tesislerini imha etti."

WikiLeaks kurucusu Julian Assange bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenleyeceği bir basın toplantısıyla Stratfor'a ait 5.5 milyon e-postanın yayınlanma detaylarını açıklayacak. WikiLeaks Amerikan düşünce kuruluşu Stratfor'un 2004 ile 2011 yıllarına ait 5.5 milyon e-postanın ellerinde olduğunu ve bunları aşamalı olarak yayınlayacağını belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini 2010 yılında yayınlayan WikiLeaks, Stratfor'un Türkiye ile ilgili e-postalarını ise 6 Mart'tan itibaren yayınlayacağını duyurdu.
Etiketler: | |