Görüş Bildir

Japonya'da deprem sonrasında Tsunami Fukuşima kentini boşalttırıyor

Japonya'daki büyük depremde öeln oldu mu henüz bir açıklama yapılmadı ancak Fukuşima bölgesinde tsunami beklentisi ile boşaltıldığı öğrenildi

Japonya'da çok büyük bir depre meydana geldi. Belrlenen bölgeler de tsunami uyarısı yapıldı ve boşaltma çalışmaları devam ediyor. Japonya deprem haberi denilince herkes aşikar alışılagelindik bir olay derken 7.3'lük zelzelenin akabinde Fukuşima bölgesine boşaltma çağrısı yapıldı.

Deprem Fukuşima şehrinin kıyı bölgesinde gerçekleşti. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldi. Japonya Meteoroloji Ajansı, başkent Tokyo'da da hissedilen deprem için tsunami uyarısında bulundu. Bölgede oturanlara bölgeyi terk etmeleri için çağrı yapıldı.

DEPREM NASIL OLUR?

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir.

Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.

Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "SİSMOLOJİ" denir.
Etiketler: | | | |