Görüş Bildir

Juncker: AB'nin geleceği Brexit değildir

Sancılı geçen boşanma sürecini değerlendiren AB Komisyonu Başkanı, "Brexit gelişimimizi engelleyemez ve engelleyemeyecektir" dedi. AB Konseyi Başkanı Tusk ise, İngiltere'den gelecekte nasıl bir adım atılacağına dair net bir mesaj beklediklerini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude  Juncker, "AB'nin geleceği Brexit değildir. Brexit gelişimimizi engelleyemez ve  engelleyemeyecektir." dedi.

Strazburg'da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda  konuşan Juncker, İngiltere'nin AB üyesi olmaya devam ettiği müddetçe "yapıcı ve  sorumlu" davranması gerektiğine dikkati çekerek, 27 üye ülkenin İngiltere olmadan  birlik için önemli konuları ele alma hakkı olduğuna dikkati çekti.

"AB'nin geleceği Brexit değildir. Brexit gelişimimizi engelleyemez ve  engelleyemeyecektir." diyen Juncker, AB'nin bütçe, uluslararası ticaret ve AP  seçimleri gibi önemli konulara odaklanması gerektiğini ifade etti.

Juncker, "Birliğimizin geleceğini ticaret anlaşmaları, uluslararası  ortaklarla ilişkiler belirleyecek." diye konuştu.

'AB net bir mesaj bekliyor'

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise Notre Dame Katedrali'nde çıkan  yangına değinerek, derin üzüntüsünü dile getirdi. Fransa'nın Notre Dame'ı tekrar  inşa edeceği konusunda inancının tam olduğunu ifade eden Tusk, AB üyelerinin bu  konuda Fransa'ya destek vermesi için çağrıda bulunarak, "Notre Dame'daki yangın  aramızdaki bağların sadece anlaşmalardan oluşmadığını tekrar bize hatırlattı."  diye konuştu.

AB ülkelerinin geçen hafta düzenlenen zirvede İngiltere'ye 31 Ekim'e  kadar esnek bir erteleme seçeneği sunduğunu anımsatan Tusk, bu sürenin  İngiltere'ye mevcut duruma çözüm bulmak için yeterli zaman ve "siyasi alanı"  sağlayacağını savundu.

Tusk, "AB Konseyi, İngiltere'den gelecekte nasıl bir adım atılacağına  dair net bir mesaj bekliyor." vurgusunu yaptı.

İngiltere'nin bu süre zarfında ayrılık anlaşmasını onaylayabileceğine  ya da Brexit kararını tekrar gözden geçirebileceğine işaret eden Tusk, aynı  zamanda AB'ye de ticaret ve AP seçimleri gibi önemli konulara odaklanma fırsatı  tanıyacağını kaydetti.

Tusk, diğer yandan ertelemenin anlaşmasız ayrılık senaryosunu 6 ay  daha geciktirerek işletmelere az da olsa istikrarlı bir dönem sağladığını ifade  etti.

'Herkes Brexit'ten bıktı'

Tusk, "Kendim dahil AB'de ve İngiltere'de herkesin Brexit'ten bıktığını biliyorum ve bunu anlayışla karşılıyorum." diyerek, bunun Brexit  konusuna "açık fikirlilikle" yaklaşılması gerektiği gerçeğini değiştirmediğini  söyledi.

Geçen hafta düzenlenen zirvede bir liderin kendisini "hayalperest"  olmaması gerektiği konusunda uyardığını kaydeden Tusk, "Tarihimizde bu zor  dönemde hayallere ve hayalperestlere ihtiyacımız var. Kaderciliğe boyun eğemeyiz.  Daha iyi ve birlik içinde bir Avrupa'nın hayalini her zaman kurmaya devam  edeceğim." diye konuştu.
Etiketler: | | |