Görüş Bildir

Kudüs'te "Kutsal Ateş" ayini

Kudüs'te

Dünyanın dört bir yanından Kudüs’e akın eden Ortodoks Hristiyanlar, Kamame Kilisesi'nde "Kutsal Ateş" ayini düzenledi

KUDÜS   - Kudüs'teki Kamame Kilisesi'nde binlerce Hristiyan Ortodoks, geleneksel "Kutsal Ateş" ayini düzenledi.

Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilip öldüğü ve daha sonra yeniden dirildiğine inandıkları gün anısına Ortodokslar, her sene olduğu gibi bu yıl da Paskalya öncesinde Bizans Kralı Konstantin’in yaptırdığı Kamame (Holy Sepulchre) Kilisesi'ne akın etti.

Kudüs’ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinin etrafına ve sokaklarına kontrol noktaları kuran İsrail polisi ise kiliseye girmek isteyenlere özel izin alma şartı getirdi. Kiliseye açılan  tüm sokaklar tek tek barikatlarla kapatıldı. İzdihamın yaşandığı Eski Şehrin sokaklarını dolduran çok sayıda kişi kiliseye giremedi. Eski Şehir içindeki Hristiyan mahallesinde yaşayanlardan da kiliseye girme şansı bulamayanlar oldu.

Kiliseye giremeyen bazı kişiler, İsrail askerlerinin kurduğu barikatlara tepki gösterdi.

AYİN ÖĞLEDEN SONRA BAŞLADI

Öğleden sonra başlayan ayinde Kudüs Rum-Ortodoks Patriği, kilisenin ortasındaki Hz İsa’nın kabri olarak adlandırılan mermerden bölmeye girdi. Bu sırada kabirden çıkarılan ve gökten geldiğine inanılan ateşle ellerindeki mumları yakmak isteyen yüzlerce kişi birbiriyle yarıştı. Ateş kilise içinde kısa sürede binlerce kişiye dağıldı.

Ateşin yanmasıyla çalmaya başlayan kilise çanlarının sesi ve kalabalığın haykırışları, içeride birbirine karıştı. Kilisenin içinde mumlarını yakanlar ise uzun dualarının ardından mumlarını söndürerek saklanmak üzere yanlarında götürdü.

Ayinin ardından bu akşam Kudüs'ün Hristiyan mahallesinde bando gösterileri de yapılacak.

KİLİSENİN ANAHTARLARI MÜSLÜMANLARDA

Hıristiyanlığın farklı mezhepleri arasında tarih boyunca çekişme konusu olan Kamame Kilisesi'nin anahtarları Filistinli iki Müslünan ailede duruyor. Sultan Abdülmecid, Hıristiyanlar arasındaki kavgaya sona vermek için kilisenin anahtarını Kudüs eşrafından iki Müslüman aileye teslim etti. Bugün hala kiliselerin kapısı bu Müslüman aileler tarafından açılıp kapatılyor.


Etiketler: | |