Kürtler Esad rejimiyle esir takasında anlaştı

Suriyeli Kürtler Beşar Esad rejimiyle esir takası konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma 2011 yılından önce tutuklanarak cezaevine konan Kürtleri de kapsıyor.

Kürtler Esad rejimiyle esir takasında anlaştı

Suriye ordu güçleriyle Kürt milisleri arasında bölünmüş olan Kamışlı'da çatışmaların sona ermesinin ardından taraflar esir takası konusunda anlaştı. Fransız haber ajansına konuşan Suriyeli Kürt kaynakları “Gece yarısı Kamışlı'da tekrar sükunetin sağlanmasının ardından iki taraftaki esirlerin takas edilmesi konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

TAKASTA ANLAŞTILAR

Esad rejimine bağlı güçler de YPG temsilcileriyle hükümet yetkilileri arasında anlaşma sağlandığını doğruladı. AFP'ye konuşan bir hükümet yetkilisi “Cuma günü yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasını sürdürme, pazar gününden itibaren esirleri ve yaralıları takas etme konusunda anlaşıldı” diye konuştu.

Kamışlı'da çarşamba günü bir kontrol noktasında başlayan çatışmalarda YPG kaynaklarına göre 17 sivil, 10 Kürt milis ve 31 rejim askeri hayatını kaybetti. YPG'nin açıklamalarına göre şimdiye kadar 102 Suriye askeri Kürt güçleri tarafından esir alındı.

Taraflar arasında varılan anlaşma, 2011 yılından önce tutuklanarak cezaevlerine konan Kürtlerin serbest bırakılmasını da kapsıyor. Kürt kaynaklara göre YPG anlaşma uyarınca çatışmalar sırasında ele geçirdiği bölgelerden çekilmeyecek.

Kaynak: Diyarbakır Söz