Görüş Bildir

NATO ortağıyız

NATO ortağıyız

Erdoğan, NATO'nun caydırıcılığını azaltacak, ittifakın gücüne zarar verecek popülist beyanlardan uzak durması gerektiğini belirterek, "Üye ülkelerin NATO'ya alternatif aramak yerine, NATO'yu ortak tehditler karşısında daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'da gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi'ne gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, liderler toplantısının küresel çapta belirsizlikten ve tehditlerin özellikle çeşitlendiği, uluslararası güvenliğin kırgın hale geldiği bir dönemde icra edileceğini, toplantıda Çin ve Rusya ile ilişkilerin de gündeme gelmesinin beklendiğini bildirdi.

'NATO'NUN KENDİNİ GÜNCELLEMESİ ARTIK KAÇINILMAZDIR'

NATO'nun bilhassa terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında çok daha kararlı ve etkin davranması gerektiğini belirten Erdoğan, "Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO'nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır. Bu çerçevede müttefiklerimizden, ülkemizin maruz kaldığı saldırılar karşısında çok güçlü bir dayanışma bekliyoruz. Terör örgütlerine karşı kararlı bir duruş sağlanmasını temin edecek bir değişimi tüm üye ülkelerle birlikte gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Zira güvenliğin bölünmezliği, dayanışma ve beraberlik ruhu, NATO ittifakını ayakta tutan taşıyıcı sütunlardır" dedi.

'ÜLKEMİZ NATO'NUN VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAĞIDIR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun caydırıcılığını azaltacak, ittifakın gücüne zarar verecek popülist beyanlardan uzak durması gerektiğini belirterek, "Üye ülkelerin NATO'ya alternatif aramak yerine, NATO'yu ortak tehditler karşısında daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz. Türkiye, terörle mücadele ve göç akımlarının önlenmesi bağlamından kritik roller üstlenen bir ülkedir. Ülkemiz, bu vasfıyla NATO'nun vazgeçilmez bir ortağıdır. Böylesine bir stratejik tabloda, müttefiklerimizin bizimle sergileyecekleri samimi dayanışma, ittifakımızı zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir. Bu mesajımızı Londra'daki görüşmelerimizde müttefiklerimize açıkça verecek, terör karşısından ilkeli bir tavır göstermelerini kendilerinden isteyeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ ile Suriye'de göğüs göğse mücadele edip örgütü bozguna uğratan tek ülke olduğunu kaydetti.

'TERÖRLE MÜCADELEDEKİ KARARLILIĞIMIZI TEKRAR İFADE EDECEĞİZ'

Londra ziyaretinde bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla temaslar gerçekleştireceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birleşik Krallık'ın daveti üzerine Fransa ve Almanya liderleriyle beraber bir dörtlü zirve toplantısını da yapacağız. Bu toplantıda Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel konuları ele alacağız. Bir araya geleceğimiz liderlere hem Barış Pınarı Harekatı'nda gelinen son durumu, hem de Suriyeli sığınmacıların geri dönüşüyle ilgili projeleri tekrar anlatma fırsatı bulacağız. Türkiye'nin PKK, YPG terörüyle mücadeledeki kararlılığını en üst düzeyde tekrar ifade edeceğiz. Libya'daki gelişmeler de zirve toplantısının gündeminde yer alacak. Bu ülkede bir an önce ateşkes sağlanması ve siyasi sürece geri dönülmesi için atılacak adımları konuşacağız" ifadelerini kullandı.

'ÇALIŞMALARI KENDİLERİNE SUNACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya liderleriyle yapacağı dörtlü liderler toplantısında, 'güvenli bölge' konusunun gündemde yer almasının önem arz ettiğini belirterek, "İlgilerini, alakalarını anlamak, bilmek istiyoruz. Burada Almanya, Fransa nasıl yaklaşır bilemiyorum. İngiltere nasıl yaklaşır, onu da bilemiyorum. Kendilerinden bunu dinleyeceğiz. Kendilerine bizim yaptığımız plan çalışmalarını tekrar sunacağız, proje çalışmalarımızı sunacağız. İlgileri, alakaları varsa da bunu biz de dünya ile paylaşacağız. Yoksa onu da dünya ile paylaşacağız. Bunun yanında diğer ülkelerle aynı şekilde paylaşma yoluna gideceğiz. Özellikle şu anda Fransa'yı, Doğu Akdeniz olayı ciddi manada rahatsız ediyor olabilir. Bizim Libya ile yaptığımız çalışma da onları ciddi manada rahatsız ediyor olabilir. Bu konuda kendilerinin bunu gündeme getirmeleri halinde de attığımız adımı; 'Bu Libya'nın, Türkiye'nin egemenlik hakkıdır. Bu egemenlik hakkını biz sizinle tartışmayız' Bunu kendilerine çok açıkça söyleyeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan, F-35, S-400 ile ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin yöneltilen soruya ise, "Zaten daha önce de bu konuda görüşmelerimiz belli. Tekrar bunu gündemde müzakere eder konuşuruz. Temenni ederim ki neticesi hayırlı olsun" yanıtını verdi.

'LİBYA BELKİ BÜYÜKELÇİSİNİ DAHİ ÇEKEBİLİR'

Türkiye ile Libya arasında imzalanan, 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Mutabakat Muhtırası'ndan Yunanistan'ın duyduğu rahatsızlık ve Yunanistan'ın atmayı planladığı adımlar hakkında değerlendirmesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Yunanistan adımını atabilir. Bizim de tabii adım atma hakkımız saklıdır. Biz de adımlarımızı atarız. Gereği neyse, gereğini de anında yaparız. Bu konu ile ilgili olarak şu anda büyük ihtimalle Libya belki büyükelçisini dahi çekebilir. Şu anda onlar büyükelçi ile muhatap oluyorlar. Kendilerine göre bazı şeyler söylüyorlar. Dün aldığım bir haberle de Yunanistan Başbakanı Londra'da bizimle görüşme talebinde bulundu. Orada kendisiyle de bu görüşme zemininde hepsini konuşacağız tabii. Şunu bilmenizi istiyorum; Yunanistan, Mısır, öbür tarafta şu an itibariyle Güney Kıbrıs, böyle bir üçlü çalışmayı yapmaları, bizim Libya ile ilgili attığımız adımı asla etkilemez. Çünkü biz Libya ile bu noktada yazılı anlaşmamızı yaptık, imzayı attık."