Görüş Bildir

Ortadoğu karıştı

İsrail ordusu İran'a ait bir İHA'yı düşürdü, Suriye'den fırlatılan füzeler İsrail'in kuzeyinde sirenleri alarma geçirdi. Suriyeli askeri kaynaklar, füze savunma sisteminin birden fazla uçağı düşürdüğünü duyurdu. Kendini jetten fırlatan pilotlardan birinin durumu ciddi. Sınır bölgesinde yaşayanlar çok sayıda patlama sesi duyduklarını bildirdi. İsrail F-16'sının düşürülmesine misilleme olarak büyük bir saldırı başlattı.

HABER MERKEZİ

İsrail ordu sözcüsü, İran’ın insansız hava araçları (İHA) İsrail hava sahasına girerek “ateşle oynadığını” ve "büyük bedel ödeyeceği"ni ileri sürerken, Suriye "birden çok savaş uçağı düşürdüğünü" savundu.

İsrail ordu sözcüsü Albay Jonathan Conricus yaptığı açıklamada, İsrail’in vurarak düşürdüğü insansız hava aracının “askeri bir misyon için gönderildiğini ve İran askeri güçleri tarafından yönetildiğini” söyledi.

Albay Conricus açıklamasında, "Bir savaş hilekopterimiz, Suriye'den havalanan bir İran insansız hava aracını (İHA) düşürdü" dedi. Conricus buna tepki olarak Suriye’deki insansız hava aracının gönderildiği "İran hava üssünü yok ettiklerini" söyledi.

Conricus’un açıklamalarına göre bu üsse yapılan saldırı dışında dört İran hedefi ve sekiz Suriye hedefi daha vuruldu. Bir İsrail jeti ise Suriyeli füze savar ateşiyle vurularak düşürüldü. Bu gelişme, "İsrail’in Suriye krizi boyunca bölgedeki çatışmalara en çok katıldığı olay" diye nitelendirildi.

Conricus, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki "dört İran hedefi" olmak üzere, on iki hedefin yok edildiğini söyledi.

Conricus Twitter’da, "İsrail Savunma Kuvvetleri Suriye'de insansız uçakları İsrail hava sahasına gönderen İran merkezli kontrol sistemlerini hedef aldı. Suriye’nin kapsamlı uçaksavar ateşinde bir F16 İsrail'e düştü, pilotlar güvende" yazdı.

İsrailli General: Kim sorumluysa, bedelini ödeyecek

İsrail'in baş askeri sözcüsü Brig General Ronen Manelis, İsrail'in olayla doğrudan ilgili olarak İran'ı sorumlu tuttuğunu söyledi ve "Bu İsrail topraklarına yapılan ciddi bir İran saldırısı. İran, bölgeyi nasıl sona ereceğini bilmediği bir maceraya sürüklüyor. Bu olaydan kim sorumluysa, bedelini ödeyecek" dedi.

İsrail ordusunun açıklamasında da İsrail savunma güçlerinin, İsrail hava sahasına İHA yollanan Suriye'deki İran kontrol sistemlerini hedeflediği Suriye'nin hava savunma sistemlerinden gelen yoğun ateş sonucu bir F16 İsrail topraklarına düştüğü fakat pilotların sağ kurtulduğu belirtildi. Açıklamada, "Farklı senaryolar için hazırız ve durum değerlendirmelerine göre hareket etmeye devam edeceğiz" denildi.                                                       

Esed'in sarayının yakınları vuruldu

Şam, Humus ve Dera'daki İsrail savaş uçaklarının saldırısında Beşşar Esed'in sarayına yakın yerleşimlerde 6 büyük patlama meydana geldi. Ayrıca Şam'ın batısındaki 104. Tugay, Cebel Manaa'daki cephanelik, Dimas askeri noktaları ile Humus ilindeki T4 hava üssü ve ülkenin güneyindeki Dera ilinde yer alan Cibab bölgesindeki hedefler İsrail savaş uçaklarınca vuruldu.

Suriye: Birden fazla savaş uçağı düşürdük

Suriye basını, hava savunmalarının İsrail'in cumartesi günü bir askeri üsse karşı "saldırganlık" eylemine tepki olarak jetlere ateş açtığını ve bir askeri kaynağı belirterek "birden fazla uçağı" vurduğunu söyledi.

Guardian gazetesinde "adı belirtilmeyen" bir kaynak, "Şafakta İsrail, orta bölgedeki askeri üslerden birine karşı yeni bir saldırıda bulundu. Hava savunmalarıyla yanıt verdik ve birden fazla uçak vurduk" dedi.

İsrail ordusu birden fazla uçağın vurulduğunu reddetti. Conricus, "bu ağır İsrail egemenliğinin ihlalinden" İran’ın sorumlu olduğunu söyledi.

ABD üssünde alarm

Al Arabiya gazetesinin haberine göre de, ABD’nin Ortadoğu’da yer alan en büyük askeri üssü olan Katar Al Hudedi Hava Üssü’nde "Körfez savaşından bu yana ilk kez yüksek seviyeli alarm" verildi.

ABD'nin Katar'daki "yüksek seviyeli alarmı" bir F16 savaş uçağının Suriye tarafından vurulup düşürülmesinin ardından geldi.

Suudi Arabistan merkezli Arab News gazetesinin "adını vermediği kaynaklara" dayandırdığı haberinde de, "Suriye'de İsrail F16'sının düşürülmesinin ardından, Katar'daki Al Hudedi askeri üssünde Irak savaşından bu yana ilk kez yüksek düzeyde alarm verildi" denildi.

 İran'dan ilk açıklama geldi

 İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, Suriye'den kalkan İran'a ait bir insansız hava aracının İsrail tarafından düşürüldüğü iddialarına ilişkin, "Suriye haberi doğrularsa biz de doğrularız" dedi.

Başkent Tahran'da katıldığı bir toplantı sonrası basın mensuplarının düşürülen İran İHA'sıyla ilgili sorusunu yanıtlayan General Selami, "İsrailliler yalancıdır, İsrail'den gelen herhangi bir haberi doğrulamayız, Suriyeliler onaylarlarsa biz de onaylarız." dedi.

İran'ın Suriye'de askeri varlığının olmadığı savunan İranlı General, "Askerlerimiz sadece danışmanlık için Suriye'de bulunuyor. Suriye'yi korumak için Suriye ordusunun varlığı yeterli" diye konuştu.

ABD'nin Suriye'deki varlığına da değinen Selami, "ABD'nin burada bulunması gayri meşrudur ve mutlaka yenilgiyle sonuçlanacaktır. ABD, yenilmeden bölgeyi terk ederse kendisi için iyi olur" dedi.


Etiketler: | | | | | | |