Görüş Bildir

Pegida, müslümanlardan özür diledi

Pegida, müslümanlardan özür diledi

Avrupa’da yaptıkları İslam karşıtlığı gösterileriyle adını duyuran Pegida’nın eski sözcüsü Kathrin Oertel, Müslümanlardan özür diledi.

Facebook sayfası üzerinden bir video yayınlayarak özrünü görüntülü olarak dile getiren Pegida’nın eski başkanı Oertel  göçmenlere ve Müslümanlara yönelen kışkırtıcı kampanyada kendisinin de rolünün olduğunu vurgulayarak “Tüm göçmenlerden ve Müslümanlardan özür diliyorum.” dedi.

Geçen yıl binlerce kişi ile birlikte sokağa çıkarak "Batı’nın İslamlaştırılmasına karşı" konuşmalar yapan Kathrin Oertel, “Düşman oluşturmaktan vazgeçmek gerek. Barış, diyaloga hazır olmak demektir. Önyargıları ancak diyalog aracılığıyla ortadan kaldırabiliriz. Küçük çapta barışı sağlayamazsak dünya barışını nasıl sağlayacağız. Karşımızdakini suçlamadan önce kendimize bakalım. Halkın bölünmesine, kişisel saldırılara son verilmelidir” şeklinde konuştu.

Almanya ve Avrupa ’daki göçmenleri ve iltica başvurusu yapmış kişileri sorunların nedeni olarak görmenin doğru olmadığını belirten Pegida Hareketi’nin eski sözcüsü 11 dakika süren videoda göçmenler ile Müslümanlardan özür dilerken şu ifadeleri kullandı: “Tüm göçmenlerden ve öncelikle de ülkemizde barış içinde yaşayan, entegre olmuş ve yasalarımız ile kültürümüze saygı duyan tüm Müslümanlardan özür diliyorum!”

Şu ana kadar yaklaşık 70 bin kişinin izlediği videoda, Kathrin Oertel, “Mantıklı olun! Halk olarak bölünmeye izin vermeyelim. Ne siyasi olarak ne ulus olarak ne de dini açıdan bölmeyelim. Birlikte hareket etmezsek, küçük olayları büyütürsek, bunu gerçekleştiremeyiz. Problemlerin sonuçlarını değil sebeplerini konuşmamız lazım ve bu konuda bize yardımcı olacak herkese ihtiyacımız var. Gelecekte mantıklı olun! Bu hikayenin özeti budur.” diyerek her insanın belli bir gelişme süreci geçirdiğine işaret etti ve yapılan hatayı gidermek için gelecekte elinden geleni yapacağını söyledi.

Dresden’de ortaya çıkan İslam ve yabancı karşıtı Pegida’nın eski sözcüsü Kathrin Oertel geçen aylar içinde bazı değişimler geçirdi. Oertel, Pegida’nın kurucusu Lutz Bachmann ile görüş ayrılığına düşmüş, Bachmann’ın aşırı sağ görüşlü olmasından dolayı hareketten ayrılmıştı. Ocak ayının başında Pegida’dan ayrıldıktan sonra kendisiyle birlikte hareketten ayrılanlarla “Avrupa için doğrudan Demokrasi” adlı bir inisiyatif grubu kurdu. Pegida üyesi Rene Jahn ile birlikte Mart ayının başında bu inisiyatiften de ayrıldı. Oertel video mesajında barıştan yana etkinlikler düzenlemekten de söz etti.

Kaynak: Radikal