Görüş Bildir

Peşmerge ve Haşdi Şabi arasında çatışma çıktı

Peşmerge ve Haşdi Şabi arasında çatışma çıktı

Irak'ın Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Haşdi Şabi (Şii milis gücü) ve Peşmerge güçleri arasında çıkan çatışmalar sonucu iki Peşmerge hayatını kaybetti.

Irak'ın Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde  Haşdi Şabi (Şii milis gücü) ve Peşmerge güçleri arasında çıkan çatışmalar sonucu iki Peşmerge'nin hayatını kaybettiği bildirildi.

Konuya ilişkin AA muhabirinin güvenlik güçlerinden elde ettiği bilgiye göre, ilçe merkezinde her iki taraf arasında dün gece saatlerinde çıkan gerginlik daha sonra silahlı çatışmaya dönüştü. Çıkan çatışma sonucu iki Peşmerge hayatını kaybetti.

İlçedeki çatışmaların devam etmesi ve yayılma tehlikesi üzerine, Irak Kürt Bölgesel Yönetimin'den Tuzhurmatu'ya  takviye güç gönderildiği belirtildi.

Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri arasındaki gerginliklerin devam ettiği, çatışmaların ise sokaklara yayıldığı kaydedildi.

Her iki güç arasında Aralık 2015 yılında çıkan gerginlikler sırasında çok sayıda kişi hayatını kaybetmiş, birçok ev ve iş yeri ise zarar görmüştü.

SOKAK ÇATIŞMALARINA DÖNEBİLİR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)  Tuzhurmatu Sorumlusu Faruk Ahmed, Haşdi Şabi (Şii milis güçleri) ve Peşmerge güçleri arasında, bir kişinin ölümüne ve 5 kişinin yaralanmasına neden olan çatışmaların önüne geçilmediği takdirde sokak gerginliğinin yayılması uyarısında bulundu.

Ahmed, ''Dün gece geç saatlerde Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Tuzhurmatu bürosuna yönelik el bombası ile saldırı düzenlenmesi sonucu çatışmalar başladı. Çıkan çatışmalarda  5'inci Tugay Komutan Yardımcısı Albay Sirvan Rahmallah ve bir Peşmerge  hayatını kaybederken, 5 Peşmerge ise yaralandı. İlçedeki güvenlik durumu çok kritik ve önüne geçilmediği takdirde sokak çatışmasına dönüşebilir." ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi'nin Diyala ili ve Amirli kasabasından Tuzhurmatu'ya takviye güç gönderdiğini belirten Ahmed, "Milisler, cami ve stratejik binaların üzerine keskin nişancılar yerleştirdi." bilgisini paylaştı.

Öte yandan Haşdi Şabi çatısı altından yer alan Bedir Tugayı Tuzhurmatu Basın Sözcüsü Ali Hüseyin ise ilçede çıkan çatışmalar ve gerginliklerden Peşmerge güçlerini sorumlu tutarak şunları kaydetti:

" Peşmerge güçleri Tuzhurmatu'daki Haşdi Şabi karargahına saldırı düzenledi ve 10 çatışmalarda 10 yaralımız var. Çatışmaların hala devam ettiği ilçenin tüm giriş ve çıkışları ise Peşmerge güçleri tarafından kapatıldı. Tank ve ağır silahlarla ilçe merkezini kuşatma altına aldı. İlçenin dışından da çok sayıda Peşmerge gücü çatışma bölgesine geldi."
Etiketler: | |