Görüş Bildir

Petrol kuyusuna saldırdılar!

Petrol kuyusuna saldırdılar!

DAEŞ, Kerkük'te petrol kuyusu ve gaz dolum istasyonuna saldırdı. Saldırıda 5'i intihar eylemcisi 9 kişi öldü. Petrol sevkiyatı durduruldu.

Irak'ta terör örgütü DAEŞ'in, Kerkük kentinde petrol kuyusu ve gaz dolum istasyonuna düzenlediği intihar saldırısında 9 kişinin öldüğü bildirildi.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Bay Hasan petrol kuyusu ve Bay Cıvan gaz dolum istasyonuna sızan 5 DAEŞ intihar eylemcisi üzerilerindeki bombaları infilak ettirdi.

KERKÜKTE ÇATIŞMA

 Teröristlerin gaz dolum istasyonunda kendilerini patlatmadan önce 4 çalışanı öldürdükleri ve yere bomba döşedikleri belirtildi.

Petrol kuyusundaki patlamadan sonra çıkan büyük yangının henüz söndürülemediği aktarıldı.

Kerkük kent merkezinden yaklaşık 20 kilometre güneyinde yer alan petrol kuyusu ve gaz dolum istasyonunun güvenliğinin Peşmerge ve polis güçleri tarafından tamamen sağlandığı kaydedildi.

PETROL SEVKİYATI DURDU

Kerkük İl Meclisi Enerji Komisyonu Üyesi Necat Hüseyin, "Terör örgütü DAEŞ'in petrol kuyularına saldırması sonucu ham petrol depolarında yangın çıktı. Yangının diğer depolar ve boru hatlarına zarar vermemesi için Kürdistan bölgesine petrol sevkiyatı durduruldu." dedi.

İntihar saldırısından dolayı çıkan yangının tamamen kontrol altına alınmadan, petrol sevkiyatının başlamayacağını belirten Hüseyin, "Saldırıdan dolayı petrol kuyusundaki boru hatları zarar gördü ve onarılması lazım." diye konuştu.

Kerkük'ün kuzeybatısında yer alan kentin en büyük petrol kuyusu konumundaki Bay Hasan'dan Haziran 2014'ten bu yana Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne günlük ortalama 170 bin varil petrol sevk ediliyor.

Terör örgütü DAEŞ'in bugün söz konusu Bay Hasan petrol kuyusu ve Bay Cıvan gaz dolum istasyonuna düzenlediği intihar saldırısında 5'i saldırgan 9 kişi ölmüş, kuyuda büyük yangın çıkmıştı.


Etiketler: | | |